Son Dakika! Anayasa Mahkemesi Kararıyla Wikipedia Türkiye’de Erişime Açılıyor

Anayasa Mahkemesi’nin bugün duyurduğu gerekçeli kararı ile Wikipedia, Türkiye’de erişime yeniden açılıyor. Karar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ulaştıktan sonra gün içinde Wikipedia’nın erişime açılması bekleniyor. İşte detaylar…

Son Dakika! Anayasa Mahkemesi Kararıyla Wikipedia Türkiye’de Erişime Açılıyor

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi kamuoyuna açıklandı. Bu gelişmeyle birlikte Türkiye’de Wikipedia’nın yeniden erişime açılması için süreç başlatılmış oldu. Anayasa Mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine de gönderdi.

KARAR BTK’YE TEBLİĞ EDİLDİĞİNDE AÇILACAK

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletilmesiyle birlikte Wikipedia uzun zaman sonra erişime yeniden açılacak. Hatırlanacağı üzere Wikipedia 29 Nisan 2017’de Türkiye’den erişime kapatılmıştı.

Anayasa Mahkemesi, bu tarihte alınan erişim engeli kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, kararın gerekçesi olarak Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını vurguladı. Bu kararla birlikte Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı da ifade edildi.

WİKİPEDİA KAMPANYA BAŞLATMIŞTI

Geçtiğimiz dönemde resmi Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye’yi özledik) etiketiyle bir kampanya başlatan Wikipedia, erişim engelinin uzun süreden beri devam ettiğine dikkat çekmişti. Dünyanın en popüler online ansiklopedisi Wikipedia konuyla ilgili bir de video yayınlamıştı.

Söz konusu videoda “Türkiye’yi Özledik” mesajına yer veren Wikipedia, sosyal medya üzerinden başlatmış olduğu kampanyasında Türkiye olmadan dünya kaybeder ifadeleri kullanılmıştı. Videonun görsellerinde ise başta Anıtkabir olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çekilmiş görüntüler eşliğinde Türkiye hakkında bilgiler paylaşıldı ve çeşitli dillerde “Türkiye’yi özledik” mesajına yer verildi.

WİKİMEDİA VAKFI ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURMUŞTU

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, dünyanın en popüler internet ansiklopedisi Wikipedia’nın Türkiye’de erişime kapatılması sebebiyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğu ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, uzun zamandır devam eden erişim yasağı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Başvuruda internet ansiklopedisi Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği öne sürülmüştü. Başvurunun ardından değerlendirme yapan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, sitenin tamamına erişim engellenmesinin ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna oy birliği ile karar verdi. Söz konusu ihlal kararında 6’ya karşı 10 üyenin oyunun etkili olduğu öğrenildi. 

Kararın bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından uygulanması için Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildiği biliniyor. Mahkeme kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ulaştıktan sonra gün içinde Wikipedia’nın Türkiye’de erişime açılması bekleniyor. Siteye erişim "Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve işbirliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar yapıldığı" gerekçesiyle 29 Nisan 2017'de engellenmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER