Son dakika: Barış Pınarı Harekatında Son Durum Nedir, Şehit veya Gazi Var Mı?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Ekim günü saat 16:00'da resmen başladığını açıkladığı "Barış Pınarı H

Son dakika: Barış Pınarı Harekatında Son Durum Nedir, Şehit veya Gazi Var Mı?
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Ekim günü saat 16:00'da resmen başladığını açıkladığı "Barış Pınarı Harekatı"nda sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD'nin uzun süredir DAEŞ bahanesiyle silahlandırmış olduğu Suriye sınırımızdaki YPG/PYD terör örgütlerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı emrini Cumhurbaşkanı Erdoğan şu sözlerle verdi: "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir."

Barış Pınarı Harekatı'nın 2. gününe girilirken bölgeden sıcak haberler gelmeye devam ediyor. Sınır ötesi operasyonun ilerleme süreci hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar, Mehmetçiğimiz ile ilgili son gelişmeleri de yakından takip ediyor. Güvenlik ve strateji uzmanı Mete Yarar, Barış Pınarı Harekatı'nın son durumuna ilişkin önemli bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

"181 Hedef Vuruldu"


9 Ekim Çarşamba günü saat 16:00'da topçu atışlarıyla başlayan Barış Pınarı Harekatı, daha sonra F-16 savaş uçaklarının faaliyetleri ile devam etti. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) gelinen son noktada 181 terör hedefinin imha edildiğini açıkladı. Bu hedef bölgedeki terör unsurlarının sadece %10'unu kapsamakta olduğu bildirildi. Mehmetçik hem havadan hem de karadan bölgedeki terör unsurlarını vurmaya devam ediyor.

Daha önce gerçekleştirilen Afrin Harekatı'nın ilk gününde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 72 uçakla 300'ün üzerinde hedef vurmuştu. Barış Pınarı Harekatı'nda ise vurulan hedef sayısının 181 olması iki bölge arasındaki farkları da ortaya koymaktadır. Bu harekatta bölgedeki sivil yerleşim birimlerinin daha sık olması TSK'nın daha temkinli hareket etmesine neden olmaktadır.

"Afrin Büyüklüğünde Bir Alan Bombalandı"


Silahlı Kuvvetlerimiz gelinen nokta itibarıyla bölgede Afrin büyüklüğünde bir alanı bombalamış durumdadır. PKK'lıların yerleşim yerlerine saklanması hedefleri vurmamızda daha dikkatli ve temkinli olmamızı gerektirdiği için TSK stratejik hedeflere yönelik bombalama operasyonunu titizlikle sürdürmektedir.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "Mehmetçik kahramanlık destanı yazarak görevini yerine getirmeye devam ediyor. Mehmetçiğin morali çok yüksek" açıklamasını yapmıştır. Tel Abyad'daki terör hedefleri obüs atışlarıyla vurulmaya devam etmektedir. Resulayn'daki aşiretler, bölgeyi işgal eden PKK/YPG ile çatışmaktadır.

Barış Pınarı Harekatında Son Durum


Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama: Barış Pınarı Harekâtı kapsamında gece boyunca icra edilen harekâtlar neticesinde 49 PKK/PYD-YPG’li terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 277 oldu.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasında, harekat bölgesinde YPG/PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada 1 askerin şehit olduğu, 3 askerin yaralandığı belirtildi. Barış Pınarı Harekatı kapsamında Tel Abyad'daki Berzan, Cüdeyde ve Gısas köyleri kurtarıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri harekatta zamana takılmadan nokta atışları ile santim santim ilerleyerek bölgedeki terör unsurlarını etkisiz hale getirmeye devam etmektedir.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER