Son Dakika! Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam Yapıldı!

23 Aralık Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 28 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam yapıldığı açıklandı. Araç sahipleri güne şok haberle uyandı. İşte benzin ve motorin zammı hakkında detaylar…

Son Dakika! Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam Yapıldı!

Gece saatlerinde yapılan açıklamayla birlikte benzin ve motorin fiyatları zamlandı. Araç sahipleri güne benzin ve motorin zammıyla uyandı. 23 Aralık 2019 Pazartesi gece yarısından itibaren olmak üzere motorinin litre fiyatına 28 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam yapıldı. Motorine yapılan zammın pompa fiyatlarına 6 kuruş olarak yansıtılacağı, kalan 22 kuruşun ise vergiden karşılanacağı öğrenildi. Bu gelişmelerle birlikte söz konusu fiyat artışları, pompa fiyatlarına gece yarısından itibaren motorinde 6 kuruş, benzinde ise 16 kuruş olarak yansıtılacak.

Eşel Mobil Sistemi Vergi Ayarlamasında Yine Devrede

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları Sendikası’ndan (EPGİS) alınan en güncel bilgilere göre, motorin ve benzin fiyatlarına yapılan zammın ardında, fiyat artışının vergi ayarlamasıyla karşılandığı Eşel Mobil Sistemi, bu yıl motorin fiyatları için altıncı kez devreye sokuldu. Bu kapsamda motorin fiyatlarına yapılan normalde 28 kuruşluk artışın yalnızca 6 kuruşu pompa fiyatlarına yansıtılırken, geriye kalan 22 kuruşluk zammın vergiden karşılanması sağlanacak.

23 Aralık 2019 Pazartesi gece yarısından itibaren resmen uygulanacağı fiyat artışına göre, Ankara’da ortalama 6,53 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,59 lira olacak. Litre fiyatı ortalama 6,48 lira olan İstanbul’da ise gece yarısı zammıyla birlikte fiyatlar 6,54 liraya yükselecek. İzmir’de ise 6,52 litre ortalama fiyatı bulunan motorin, artışla birlikte 6,62 TL’ye yükselecek.

Benzin Zammı Doğrudan Pompa Fiyatlarına Yansıtılacak

Motorin fiyatlarına yapılan 28 kuruşluk zammın, Eşel Mobil Sistemi’nin devreye girmesiyle birlikte yalnızca 6 kuruşu pompa fiyatlarına yansıtılırken benzinde ise aynı durum geçerli olmayacak. Benzin fiyatlarına yapılan 16 kuruşluk artışın tamamı pompa satış fiyatlarına yansıtılacak.

Buna göre Ankara’da ortalama 6,94 liradan satışa sunulan benzinin litre fiyatı 7 lira 10 kuruş olacak. Bununla birlikte ortalama fiyatlar bakımından benzinin litresi 6,87 liradan satılan İstanbul’da zamla birlikte fiyatlar 7,03 TL’ye yükselecek. İzmir’de ise 6,96 liradan 7,12 liraya yükselecek. Ancak dağıtım firmalarının belirlemiş olduğu fiyatların rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler ile birbirinden farklılaştığı görülüyor.

Eşel Mobil Sistemi Nedir, Ne İş Yarar?

Motorin ve benzin fiyatlarına yapılan zammın ardından, motorinde 28 kuruşluk zammın 22’sinin vergiyle karşılanmasını sağlayan Eşel Mobil Sistemi, özellikle araç sahipleri tarafından merak konusu haline geldi. Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil Sistemi sayesinde petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER