Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan "Bağdadi" Açıklaması

Son dakika gelişmesi olarak ajanslara yansıyan haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan, DAEŞ lideri Bağdadi'nin öldürülmesi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları...

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan "Bağdadi" Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin DAEŞ elebaşı Ebubekir El-Bağdadi'nin ölü olarak ele geçirildiği haberleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kişisel Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, DAEŞ terör örgütü elebaşının etkisiz hale getirilmesinin, teröre karşı müttefik ülkeler ile ortak yürüttüğümüz mücadelenin önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

"Memnuniyetle Karşılıyoruz"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi Twitter hesabından İngilizce olarak yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Türkiye, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da terörle mücadeleye katkı sunmaya devam edecektir. DAEŞ, PKK/PYG ve diğer tüm terör örgütleri ile mücadelede en çok bedel ödeyen ülke olarak bu gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz."

Bu ifadelerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröre karşı müttefiklik ruhuna uygun, kararlı bir mücadele verilmesi durumunda tüm insanlığın huzura kavuşacağına gönülden inandığını da belirtti.

Terör Örgütü DAEŞ Lideri Bağdadi Öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin İdlib şehrinde düzenlenen operasyonun ardından terör örgütü lideri Ebubekir El Bağdadi'nin öldürüldüğünü açıkladı. ABD Başkanı Trump'ın yaptığı açıklamada, ABD askerleri tarafından düzenlenen operasyonda Bağdadi ile birlikte bulunan 3 çocuğunun da öldüğünü, 11 kişinin de sağ ele geçirildiği belirtildi. Operasyonu "Film izlemek gibiydi" şeklinde ifade ile dünya kamuoyuna duyuran Başkan Trump, operasyonun ayrıntılarını da paylaştı.

Operasyonun yaklaşık 3 hafta önce başladığını kaydeden Trump, Bağdadi'nin yerinin birkaç hafta önce tespit edildiğini fakat sürekli yer değiştirdiğini gözlemlediklerini kaydetti. "Nakit parası var ve bir anda başka yere geçiyor. Dolayısıyla iptal ediyorduk." sözleri ile operasyon hakkında detaylara değinen ABD Başkanı Trump, son olarak belirlenen lokasyona operasyon düzenlediklerinde askerlere ateş açıldığını ve pek çok terörist öldürüldüğünü belirtti. Operasyonda ölenler hakkında 24 saat içinde net rakamı vereceklerine değinen Trump, hiçbir ABD'linin ölmediğini vurguladı.

DNA Testi Yapıldı, Kesinlik Kazandı

"DNA'sı kontrol edildi. Teknisyenlere teslim edildi. Bunun Bağdadi olduğu düşünülüyordu. Tünel çöktüğü için kalıntıları temizleyerek cesedine ulaştılar. 15 dakika sonra DNA testi pozitif çıktı. Öldürülenin Bağdadi olduğu kesinleşti." açıklamasını yapan ABD Başkanı Trump'ın DAEŞ lideri ile birlikte 2 kadın olduğunu, 2 örtülü eşlerinin de öldüğünü aktardı.

"Türkiye, nereye gittiğimizi biliyordu. İşbirliği yaptık. Hiçbir sıkıntı yaşamadık. Gizli bir görevdi." diyerek Türkiye, Rusya, Irak ve İran'a teşekkürlerini ileten Başkan Trump, operasyonu izlemenin bir film izlemek gibi olduğunu söyledi. Operasyonda 8 helikopterin kullanıldığını ve 1 saat 10 dakikalık bir uçuşun gerçekleştiğini belirten Trump, "Rusya ve Irak bizim ne yaptığımızı bilmiyordu. Şimdi onların mücadele etmesi gerekiyor. Kürtler bize faydalı bilgiler verdi." açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray'ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda Başkan Trump'ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Pence, Savunma Bakanı Esper ve diğer görevlilerin Bağdadi operasyonunu ekrandan takip ettikleri anların fotoğrafını yayınladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa turkmendag
Mustafa turkmendag - 9 ay Önce

Calisan

Makbule sahin
Makbule sahin - 8 ay Önce

Sayin baskanim biz suruňmeye devam ediyoruz 1600 lira emekli masim 900 tl ev kiram sagolun dogalgaza elektire suya surekli zaminiz kalan 700 tlyi ekektiregemi suyami dogal gazami yatirim ne yiyeli ne icelim tasmi yiyelim baskanim bizim bir evimiz yok siz soyleyin emekliler olsunmu yoksa olmeden mezarami girelim

SIRADAKİ HABER