Son Dakika! Elazığ'da Depremzedelere Yapılacak Yardımlar Açıklandı

Elazığ'da geçtiğimiz gün meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremin ardından enkaz altında kalan vatandaşları arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bakanlar, deprem bölgesinden yaptıkları açıklamada yapılacak yardımların detaylarını açıkladı...

Son Dakika! Elazığ'da Depremzedelere Yapılacak Yardımlar Açıklandı

Elazığ'da deprem bölgesinde incelemelerde bulunan İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Sağlık ve Adalet Bakanları depremin ardından gelinen son nokta ile ilgili kamuoyuna bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bakanların ortaklaşa gerçekleştirdiği toplantıda depremzedelere yapılacak yardımların detayları da açıklandı. Açıklanan son dakika bilgilerine göre; ağır hasarlı evlere 30 bin TL, acil kira için 11 bin TL ödeme yapılacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Son Dakika Yardım Açıklaması

Elazığ'da 35, Malatya'da 4 olmak üzere 39 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu ana kadar 948 artçı deprem meydana geldi. Bu artçı depremlerin 21'i 4 ve üzeri, 2 tanesi de 5,1 ve 5,4 olarak gerçekleşti. Depremin hemen akabinde iletişim, ulaşım, enerji, altyapı ve bu şehrin hayatını idame edilmesi için bütün imkanlara bakıldı ve hiçbirinde eksiklik görülmedi." dedi.

Mevcut durumda 45 barınma alanı belirlendiğini kaydeden Soylu, deprem bölgesine 24 bin 402 çadırın sevk edildiğini, köylerin ihmal edilmediğini ve köylere de yardımların götürüldüğünü açıkladı. Bugün itibarıyla Elazığ ve Malatya'da kamu kurumlarının hizmet vermeye başladığını söyledi.

Bin Konteynerli Barınma Merkezi

Kıraathanelerle görüşüldüğünü ve lavabo ile tuvalet ihtiyacı için 50'ye yakın kıraathanenin 24 saat açık kalmasını temin ettiklerini dile getiren Bakan Soylu, "Ağır hasarlı tespit ettiğimiz 2 bin yapı var. Biz kira yardımı yapacağımızı söyledik. Ama şehir içinde bu kadar kiralanacak evin bulunmaması ihtimaline karşılık barınma yerleri tesis edeceğiz. Buna ilaveten bir şey daha yapıyoruz: İl özel idaremize ait arazide bin konteynerden müteşekkil geçici konaklama merkezi yapacağız." açıklamasında bulundu.

Para Yardımı Detayları Netlik Kazandı

Evi tamamen yıkılan vatandaşlara 30 bin lira, acil kira yardımı olarak da 11 bin lira yardım yapılacağını ifade eden Bakan Soylu, "Ağır hasarlı olan ama eşyasını alabilecek durumda olanlara yaklaşık 11 bin lira kira yardımı gerçekleştireceğiz. Orta hasarlı evlere de 5 bin lira acil yardım ödeneği vereceğiz." dedi. Soylu ayrıca artı 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi verileceğini de duyurdu. Köyde yıkılan evlerin tamamına da 11 bin lira kira yardımının yanı sıra 5 bin lira da eşya yardımı yapılacağını söyledi. Bakan Soylu sözlerini, "Bütün Türkiye'ye teşekkür ediyoruz. Çok ciddi bir yardım ve bağış yapıldı." ifadeleriyle sonlandırdı.

Sağlık Bakanı'ndan Son Dakika Açıklamalar

Hastanede tedavisi devam eden 86 yaralı olduğunu kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bunlardan 18'inin yoğun bakımda tedavi gördüğünü, durumu kritik olan herhangi bir hastanın bulunmadığını ve sahada toplam 2 bin 620 kişinin hizmet verdiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER