Son Dakika: İran'da 5.9 Büyüklüğünde Deprem! Ölü ve Yaralı Sayısı Açıklandı

Ülkemizin sınır komşularından İran gece saatlerinde depremle sarsıldı. Son dakika haberi olarak ajanslara düşen gelişmeye göre Heştrud kentinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İşte tüm detaylar...

Son Dakika: İran'da 5.9 Büyüklüğünde Deprem! Ölü ve Yaralı Sayısı Açıklandı

Türkiye'nin sınır komşusu İran'da 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerel saate göre gece yarısı 02:17 sularında başlayan sarsıntıların yerin 10 kilometre altında olduğu tespit edildi. İran Devlet Televizyonu canlı yayınlarla verdiği bilgilere göre gece yarısı meydana gelen depremde ölen ve yaralananların olduğunu açıkladı. İranlılar gece yarısında şiddetli bir depremle uyandı. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun dünya kamuoyuna duyurduğu bilgilere göre depremin merkez üssü Heştrud kentinin 57 kilometre doğusu olarak belirlendi. Gece 02:17 sularında yaşanan depremde ölü ve yaralılarının olduğu öğrenildi.

İran'da Gece Yarısı Şiddetli Deprem

Komşumuz İran'da 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi'nin açıkladığı verilere göre 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından yerel saatle 02:20 sularında 4.1 şiddetinde ikinci bir sarsıntı daha meydana geldi. Artçı sarsıntıların yer yer devam ettiği öğrenilirken gece yarısı yaşanan depremle ilgili son ayrıntılar da gelmeye devam ediyor.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, İran'da merkez üssü Heştrud kentinin 57 km kuzeydoğusu olan 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. İran yerel saatine göre deprem yeri 10 kilometre yerin altında gerçekleşirken gece saat 02:17 de ilk sarsıntılar başladı.

Ölü ve Yaralı Sayısı Belli Oldu

İran Devlet Televizyonu meydana gelen şiddetli depremin ardından kentten son dakika gelişmelerini duyurdu. Açıklanan bilgilere göre ilk belirlemelerle birlikte deprem nedeniyle en az 5 kişinni yaşamını yitirdiği, 120 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Gece saatlerinde gerçekleşen şiddetli depremin ardından artçı sarsıntıların devam ettiği ve ölü ya da yaralı sayısının artış gösterebileceği kaydedildi.

Türkiye'nin sınır komşularından olan İran'da meydana gelen deprem bölgesi EMSC tarafından işaretlendi. Yerin 10 kilometre altında gerçekleşen deprem gece yarısında büyük panik yarattı. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi, 5.9 şiddetindeki depremin ardından yerel saatle 02:20'de 4.1 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha meydana geldiğini kamuoyuna duyurdu.

AFAD da Şiddetli Depremi Duyurdu

Öte yandan Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı da İran'ın Zencan eyaletinde gece yarısı gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremi duyurdu. Bu depremin yanı sıra AFAD İran'ın Piranşehr kentinde Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini de açıkladı.

Richter ölçeğine göre 4.3 şiddetinde olduğu belirlenen depremin yerin 6.8 kilometre derinliğinde olduğu tespit edildi. İkinci depremle birlikte çevre illerde de hissedilen depremlerle ilgili, henüz can kaybı, yaralanma ya da hasar olup olmadığı açıklanmadı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER