Son Dakika! Kritik Görüşme Sonrası Erdoğan ve Trump Basın Toplantısı Düzenledi

Beyaz Saray'daki görüşme sonrası liderler birlikte basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmaya kararlıyız." dedi. İşte son dakika açıklamaları...

Son Dakika! Kritik Görüşme Sonrası Erdoğan ve Trump Basın Toplantısı Düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Toplantıdan sonra çalışma yemeği yiyen Trump ve Erdoğan, yemekten sonra kameralar karşısına geçerek basın açıklamasında bulundu. Konuşmada ilk sözü alan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ilişkilerine önem verdiklerine dikkat çekerek, Türkiye'nin gerek NATO gerekse de ABD ile çok önemli bir müttefik olduğunun altını çizdi. S-400 krizinin konuşma maddelerinden biri olduğuna değinen Trump bu konuyu gelecekte de konuşacaklarını belirterek "Umuyorum ki S-400 sorununu çözmeyi başaracağız." dedi.

Erdoğan'dan Kritik Görüşme Sonrası İlk Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da ABD ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açma kararlılığı içinde olduklarını belirterek, ABD Temsilciler Meclisi tarafından sözde Ermeni soykırım kararı alınmasını eleştirdi. "Temsilciler Meclisi'nde alınan kararların milletimizi incittiğini sayın başkanla görüştüm.Bu konuda başımız dik, alnımız aktır. Türkiye bu konudaki diyalogdan ve özgür tartışma ortamından yanadır. Bütün arşivlerimizi açmış durumundayız." dedi.

Suriye konusunda da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Barış Pınarı Harekatında terörle mücadelede yeni ve önemli adım atmıştır. PKK/YPG'nin Suriye'deki ayrılıkçılığına ağır darbe vurmuştur. PKK/YPG bu mutabakatı bozmak için askerlerimizi sivilleri hedef alan provokatif saldırılar düzenliyor." ifadelerini kullandı. Son 24 saat içinde terör örgütünün tam 19 saldırı ve taciz gerçekleştirdiğine vurgu yapan Erdoğan, Suriye'de kalıcı çözüm bulabilmek için ABD ile mutabakata bağlılığın sürdürüleceğini kaydetti.

"Proje Hayata Geçerse Suriye'ye Dönenlerin Sayısı Artacak"

Suriye'de 9 yıl önce başlayan hadiselerden en fazla olumsuz etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Erdoğan, Arap, Ezidi, Keldani ve 350 bini Kürt olmak üzere 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığımıza dikkat çekti. Erdoğan, Trump'ın Güvenli Bölge talebine aynen katıldığını belirterek, "Avrupa bize söz verdiği halde 3 milyar Avro gibi bir desteği STK'larımıza sağladı. Suriye toprakları üzerinde yaşayan 3 milyon insana düzenli insani yardım gönderiyoruz. Güvenli bölge çağrım zamanında hayata geçmediği için on binlerce masum hayatını kaybetti." dedi. Trump ile başlatılan projenin hayata geçirilmesi halinde önümüzdeki dönemde Suriye'ye geri dönenlerin sayısının daha da artacağını vurguladı.

"Gelen Mektubu Aynen Sayın Başkana Takdim Ettik"

CIA'nin Ferhat Abdi Şahin'i terörist olduğunu ilan ettiği belgeyi bugün ABD Başkanı Donald Trump'a takdim ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "CIA da bunun terörist olduğunu belgelemiş. Sayın Başkana aynen takdim ettik. Gelen mektubu da aynı şekilde kendilerine verdik." açıklamasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER