Son Dakika! TC 25. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Vefat Etti

Türkiye Cumhuriyeti 25. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden 79 yaşında hayatını kaybetti. Orgeneral Yaşar Büyükanıt kimdir?

Son Dakika! TC 25. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt Vefat Etti

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bu sabah saatlerinde İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Orgeneral Büyükanıt'ın vefatının nedeni kalp yetmezliği olarak belirlendi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Yaşar Büyükanıt'ın eşi Filiz Büyükanıt da 18 Kasım 2019 tarihinde yaşamını yitirmişti. Üç gün önce düzenlenen eşi Filiz Büyükanıt'ın cenazesine yoğun bakımda olduğu için katılamayan emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bu sabah saatlerinde kalp yetmezliğinden vefat etti.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt Kimdir?

Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bu sabah İstanbul'da yaşamını yitirmesinin ardından yaşamı merak konusu oldu. Orgeneral Yaşar Büyükanıt kimdir, kaç yaşında vefat etmiştir sorularına yanıt arayanlar internet üzerinden araştırma yapmayı sürdürüyor. İşte TSK'nın 25. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın biyografisi...

Türkiye Cumhuriyeti 25. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 1 Eylül 1940 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. 1961 yılında kara harp okulundan, 1963 yılında ise piyade okulundan mezun olduktan sonra 1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral Büyükanıt, 1972 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt kurmay subay olduktan sonra 6'ncı Piyade Tümeninde Harekât Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği, Belçika/Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Yüksek Karargâhında (SHAPE) İstihbarat Daire Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Genelkurmay Personel Daire General-Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askerî Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kurmay subay olarak NATO'nun çeşitli kademelerinde görev yaptı. Kuleli Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yerine getirdi.

Yaşar Büyükanıt 1988 yılında Tuğgeneralliğe, 1992 yılında ise Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 1996 yılında da Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 7'nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt rütbesi ile Genelkurmay II'nci Başkanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüştür. 8 Ağustos 2006 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 2008 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın sahip olduğu madalyalar şunlardır: TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Şeref Nişanı, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası.

18 Kasım tarihinde vefat eden Filiz Büyükanıt ile evli olan Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bir çocuğu bulunmaktadır.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER