Son Dakika: Tel Abyad ve Rasulayn'da Askeri Mahkemeler Göreve Başladı

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı gerçekleştirdiği Rasulayn ve Tel Abyad bölgelerinde Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak Askeri Mahkeme oluşturuldu. Bölgede hayat normale dönüyor. İşte detaylar...

Son Dakika: Tel Abyad ve Rasulayn'da Askeri Mahkemeler Göreve Başladı

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde konuşlanan YPG/PKK terör gruplarına yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın ardından operasyon düzenlenen bölgelerde hayat her yönüyle normale dönmeye başladı. Bölgede bir yandan elektrik, su, sağlık gibi hizmetler hızlı bir şekilde iyileştirilirken bir yandan da yerel yönetimler kurularak toplum yaşamının işleyişi sağlanmaya başlamıştı. Bölgedeki güvenlik kaynaklarından edinilen son bilgilere göre, bu gelişmelerle birlikte icra edilen faaliyetler sırasında meydana gelebilecek insan hakları ihlalleri ve vatandaşlar arasında yaşanabilecek hukuki sorunları çözmek amacıyla gerekli adımlar da atılmaya başlandı.

Askeri Mahkemeler Göreve Başladı

Hayatın normale dönme aşamasında meydana gelebilecek hukuksuz eylemlerin yargıya taşınıp gerekli cezaları alabilmesi adına Rasulayn ve Tel Abyad bölgelerinde askeri mahkemeler oluşturuldu. Askeri mahkemelerin görevlerine başladığı öğrenilirken, Suriye Geçici Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürdükleri bildirildi. 

Askeri Mahkeme yapılanmasında cinayet mahkemesi ile soruşturma ve tahkikat mahkemesi görev yapacak. Bu hukuki yapıya göre cinayet mahkemesinde başkan ve 2 üye bulunurken, soruşturma ve tahkikat mahkemesi de başkan ve 3 üyeden müteşekkil olacağı bildirildi. Suriye'de Barış Pınarı Harekatı'nın gerçekleştirildiği Rasulayn ve Tel Abyad bölgelerinde görevlerine başladığı öğrenilen askeri mahkemede toplamda 12 savcı görev yapacak.

Hayat Normale Dönmeye Başladı

Suriye Geçici Hükümeti yetkilileri tarafından bölgede hayatın hızlı bir şekilde normale döndüğü belirtildi. Bu süreçte elektrik ve su gibi hizmetlerin bağlandığı, sağlık hizmetlerinin de aksamadan yerine getirildiği öğrenildi. Savaş bölgesi olarak hafızalara kazınan Tel Abyad ve Rasulayn bölgelerinde hayat yeniden eski akışına döndürülüyor. Söz konusu hizmetlerin yanı sıra Suriye Geçici Hükümeti, bölgede yaşanabilecek insan hakları ihlalleri ve hukuksuz uygulamaların önüne geçmek için her türlü tedbirin alındığı ve gerekli talimatların verilerek düzenlemelerin icra edildiğini açıkladı.

Yetkililer, her türlü düzenleme ve tedbirlere rağmen yaşanabilecek hukuksuz vakaların incelenmesi, varsa bu süreçte haksız fiil işleyen suçluların araştırılması kurulan askeri mahkemelerde kanunlara göre yargılanması hedeflendiğini belirtti. Bununla birlikte Suriye Geçici Hükümeti yetkilileri, verilen talimatların uygulanmasında ve suç ile suçluların araştırılması ve gerekli cezalara çarptırılması işlemlerinden kimsenin muaf tutulmayacağını da vurguladı.

Mayınlar Temizleniyor

Öte yandan Barış Pınarı Harekatı kapsamında terörden arındırılarak YPG/PKK’lı teröristlerden temizlenen Rasulayn’da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından mayın temizleme çalışmaları yapılıyor. Bölgede tespit edilen bazı mayınlar fünye ile patlatılarak etkisiz hale getirildi. Adım adım süren mayın temizleme çalışmaları sırasında geçtiğimiz gün çok sayıda mayın sökülerek bölge güvenli bir hale getirildi. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından sivillerin normal hayata dönebilmeleri ve güvenli bir şekilde yaşayabilmeleri mümkün olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER