SSK Emekli Aylıkları Nasıl Hesaplanıyor?

Çalışma sürelerini tamamlayan pek çok kişi SSK emekli aylıkları nasıl hesaplanıyor? Sorusunun cevaplarını merak etmektedir. Kişilerin çalışma süreleri ve ödedikleri primlere göre alacakları maaşlarda farklılıklar gösterdiği için yapılacak olan bu hesaplamalarda da değişim söz konusu olmaktadır.

SSK Emekli Aylıkları Nasıl Hesaplanıyor?

4a ile emekli olacaklar yani bir iş yerinde çalışarak gününü dolduran kişiler için maaşlar kat sayı ve aylık bağlanma oranları ve gösterge rakamı ile hesaplanmaktadır. Yani 4A’da belirlenmiş olan 3600, 7200 veya 9000 prim gününü tamamlayarak emekliliğe hak kazanmış olacaksınız. SSK emekli maaşı nasıl hesaplanır? Sorusu için ilk bilmeniz gereken hesaplamaların emekli olacağınız yıldan bir önceki yıl baz alınarak kayda alınacak olmasıdır.

4A, 4B ve 4C kapsamında emekli olacak herkes için farklı hesaplamalar söz konusu olmaktadır. 4A yani işçi statüsünde emekli olmaya hak kazananlar için 2000 yılı ile 2008 yılı girişe sahip olanların hesaplamalarında da yine farklı formüller kullanılmaktadır. 2000 yılı öncesine ait sigorta kaydı bulunanlar için gösterge rakamı formülü kullanırken sigorta girişi 2000 sonrası olanlar için çok daha farklı hesaplamalar söz konusu olmaktadır. 2000 ile 2008 yılları arası girişi olanlar için güncelleme kat sayıları kullanılarak emekli maaşları hesaplaması yapılır.

Gösterge rakamı hesaplanırken ise kişinin son 10 yıl kazandığı maaşlar toplanı ve 10’a bölünür. Bu sayede gösterge rakamı kolaylıkla bulunmuş olmaktadır.

Kat sayı oranı kullanılacak olan maaş hesaplamalarında ise 12 000 kat sayı kabul edilir ve aylık bağlama oranı %60 olarak işleme alınır. Bu oranlar ve rakamlar formülde yerine konularak gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra ne kadar maaş alınacağı hesaplanabilinmektedir.

SSK Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekliler için yapılacak olan zamlar 6 ayda bir enflasyon oranları baz alınarak hesaplanmaktadır. Elbette bu hesaplamalar ile pek çok kişi SSK emekli maaşı ne kadar? Olacağını merak etmektedir. Yapılan hesaplamalar sonucunda ise 2020 Temmuz ayı için en düşük SSK emeklisinin aylığı 2 333 lira olarak kayıtlara geçilmiştir.

Birde taban aylık ödemesi yapılan emekliler bulunmaktadır. Onların maaşları ise 2020 yılı için 1500 lira civarında belirlenmiştir.

SSK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olacak pek çok kişi SSK emekli maaşı nasıl hesaplanır? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. Bunun için uygulanan farklı formüller bulunmaktadır. Bu formüllerde ilgi alanlar için oranlar ve kat sayılar doldurularak hesaplamalar yapılmaktadır.

Gösterge rakamı kullanılarak yani 2000 yılı öncesi SSK girişi olanlar için formül;

 • Gösterge rakamı X Aylık Bağlama Oranları X Kat Sayı = Ödenecek Emekli Maaşı

 • Güncelleme kat sayısı ile hesaplama yapılacaklar için yani sigorta girişi 2000 ile 2008 arasında olanlar için;

 • Güncelleme Kat Sayısı X Aylık Bağlama Oranları = Ödenecek olan Emekli Maaşı

2008 yılı sonrasında sigorta girişi bulunan kişilerin maaşları ise ortalama maaş ve aylık bağlama oranları kullanılarak ne kadar maaş alacağı hesaplanmaktadır.

Eğer bu formüller ile uğraşmak istemez iseniz bu hesaplamaları yapmanın en kolay yolu E devlet sistemine giriş yaparak SGK’ ya ait olan sayfaya giriş yaparak ilgili bölümleri doldurmanız yeterli olmaktadır. Sorgula seçeneği ile kolaylıkla istediğiniz sonuçlara ve prim günlerinize erişiminiz sağlanmaktadır.

Tavandan Prim Ödeyen Ne Kadar Emekli Maaş Alır?

4A statüsünden emekli olacaklar için prim ödemelerinde taban ve taban ayrımı söz konusu olmaktadır. Bu ayrımda alınacak olan emekli maaşlarını doğrudan etkilemektedir. Tavandan prim ödeyen ne kadar emekli maaşı alır? Sorusu oldukça merak konusu olmaktadır.

Tavandan maaş hesaplamaları için ortalama kazanç X aylık bağlama oranı formülü kullanılarak hesaplamalar yapılmaktadır. Bu oranlar baz alındığında ortalama kazancı 10 bin üzerinde olan biri için aylık olarak bağlanacak olan maaş tutarı 3 bin 900 lira civarında olmaktadır. Emeklilikte biraz daha fazla maaş alabilmek için tavan prim ödemesi yapan pek çok kişi bulunmaktadır.

Elbette yapılan güncel zamlar ile maaşlarınızda artışlar söz konusu olacaktır. Hesaplamalarda ortalama 25 yıl çalışmış ve 9 bin prim gününü tavandan ödeyen kişi için emeklilik maaşı bulunmuştur.

SSK Emekli Maaşı Yaş Sınırı

Binlerce çalışan SSK emekli maaşı yaş sınırı nedir? Çok merak etmektedir. Yapılan son güncellemeler ile erkek çalışanlar için;

 • 1976 öncesinde sigorta girişi olanlar 5000 prim günü ve 55 yaş,

 • 1999 sonrası için 7000 pirim günü ve 60 yaş,
 • 2008 sonrası için, prim gününü 2005 yılına kadar tamamlayanlar 60, sonrası için ise 61 ila 65 yaş emeklilik söz konusu olmaktadır.

Kadınlar için ise 2008 yılı sonrası sigorta girişi olanlar için emeklilik yaşı 58 olmaktadır. İşe giriş tarihleriniz ve ödenen prim günlerine göre;

 • 2002 yılı öncesi gününü dolduranlar için 50 yaş,
 • 2002 ila 2005 arası için 52,
 • 2005 ile 2008 için 54,
 • 2008 ile 2011 arası için 56,
 • 2011 sonrası için ise 58 yaş emeklilik yaş sınırı olarak belirlenmiştir.

Pek çok kişinin aklını karıştıran SSK emekli aylıkları nasıl hesaplanıyor? Emeklilik yaşı kaç gibi soruları artık öğrendiğinize göre hesaplamalarınızı çok daha kolay bir şekilde yapabilir ve prim gününü doldurduğunuzda ne kadar gelir elde edeceksiniz bulabilirsiniz.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER