Süleyman Dedenin Saatçi Fatma Ustası oldu

AYDIN’ın Söke İlçesinde saat tamirciliği yapan 93 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Süleyman Önüt, mesleği öğrettiği 2 oğlu saat tamirciliğini yapmayınca 26 yıl önce yanında çalışmaya başlayan evli ve 2 çocuk annesi Fatma Akdeniz’i (44) tamirci ustası yaptı.

Süleyman Dedenin Saatçi Fatma Ustası oldu
Yunanistan’ın İskeçe İlçesinden 1941 yılında göç ederek İzmir’e yerleşen ve 15 yaşında saat tamirciliği mesleğine başlayan Süleyman Önüt, 1951 yılında bir saatçinin yanında çalışmak için Söke’ye geldi. Burada 13 yıl çalışan Önat, 1964 yılında kendisine ait dükkânı açtı. 2 oğluna saat tamirciliğini öğretti. Ancak 2 oğlu da önce ayrılıp dükkan açtı, sonra bırakıp başka iş yapmaya başladı. Oğullarının mesleği devam ettirmemesi üzerine yalnız kalan Süleyman Önüt, 26 yıl önce Fatma Akdeniz’i dükkana baksın diye yanına işçi olarak aldı. Bir süre sonra saat tamirciliğini merak ederek öğrenen Fatma Akdeniz, Süleyman Önüt’ün sağ kolu oldu. Dükkana gelen bir çok müşteri onları baba kız sanıyor. Fatma Akdeniz’in saat tamircisi olarak çalıştığını öğrenen müşteriler önce şaşırıyor sonra tebrik ediyor. Yaşına rağmen her gün işine gelerek akrep ve yelkovanlı saatlerle uğraşarak onları tamir eden Süleyman Önüt, gençlere de örnek oluyor.


“KADIN TAMİRCİ YOK DENECEK KADAR AZ”


Ömrünün yettiği yere kadar mesleği sürdürmeye çalışacağını ifade eden Süleyman Önüt, “Bu işyerini 55 yıl önce açtım. İki oğluma da bu mesleği öğrettim ama ikisi de yapmadı başka iş yaptı. Ben öldükten sonra mesleğimi sürdürürler mi onu bilemiyorum. Çocuklarım bu işi yapmayınca Fatma kızımız yanıma çalışmaya geldi. Saat tamirini öğrendi ve birlikte çalışıyoruz. Ege Bölgesinde bayan saat tamircisi çok nadir yok denecek kadar az. Benim olmadığım zamanlarda bile yokluğumu aratmıyor. Çok iyi bir saat tamirci ustası oldu.”“TAMİRE VERİP ALMAYA GELMİYORLAR”


Önüt, “Bu mesleğe başladığımda insanlar daha da olgundu. Bizlere itimat ederek esnaf ve sanatkara kıymet veriyorlardı. Şimdi artık sanatkara kıymet vermedikleri gibi saygı duymuyorlar. Gençlik zaten çok bozuldu. Çok dandik tabir ettiğimiz saatler çıktı piyasaya bize tamire getiriyorlar. Tamiratını yapıyoruz ama gelip alan olmuyor. Bu şekilde tamire verilip te almaya gelmeyen 500 civarında saat var.”


“ÇOK GÜCÜME GİTTİ”


Meslek hayatı boyunca çok sayıda unutamadığı anısının olduğuna vurgu yapan Önüt, “Komşumuz tamir için bize saat getirmişti. Fakat bir süre sonra dükkan yandı komşumuzun saati de içinde yandı. Bugün için 30 lira değerinde bir saatti. Kadın saatini almaya geldi. Dükkânın yandığını saatinde içinde yandığını söyledik. Ama kadın ben saatimi isterim diye tutturdu. İzmir’de günlerce aradık bulduk getirdik. Bir kuruş para vermeden aldı gitti. Bu benim çok gücüme gitmişti” dedi.“HERKES BABA KIZ SANIYOR”


Kadın saat tamircisi Fatma Akdeniz ise, “Normal bir işçi diye girdim ama saat tamirci ustası oldum. Bu işin zor tarafı da var kolay tarafı da. Bu mesleği sevmesek yapılmaz. Küçük küçük parçalarla uğraşıyoruz. Değişik müşterilerle uğraşıyoruz. Bana işi öğreten Süleyman ustam bu kızdan bir şey olmaz demedi. İşi kavradım ve işimin başındayım. Bizi herkes baba kız sanıyor. Süleyman usta olmadığı zaman baban nerede diye soranlar oluyor. Babam değil burada çalışıyorum dediğimde şaşırıyorlar. Saatçi bayan mı olur diyenler çıkıyor. Bazıları da bayan olduğum için ne kadar güzel diyor, her meslekte bir bayan var diyerek seviniyor. Müşterilerde mutlu oluyor” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER