Sultanahmet’te Görkemli 29 Ekim Kutlaması Yapıldı

İstanbul'da 29 Ekim kutlamaları tarihte ilk defa iki gün boyunca kent geneline yayılan etkinlikler ile kutlanacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin düzenlediği konserlerin ilki dün akşam Sultanahmet'te yapıldı. İşte detaylar...

Sultanahmet’te Görkemli 29 Ekim Kutlaması Yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katılımı ile gerçekleştirilen ilk tören Taksim Meydanı'nda yapıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koyma töreni, dün saat 13:00'te düzenlenen seramoni ile başladı. Ardından saat 14:30'da Ayasofya Meydanı'nda "İstanbul ve Atatürk Konulu Fotoğraf Sergisi Açılışı" yapıldı. Daha sonra akşam saatlerinde 20:00'de Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen konserde sevilen sanatçılar Şevval Sam, Fahir Atakoğlu, Yaylı Çalgılar Orkestrası ve Magma Filarmoni Korosu eşliğinde Athena sahne aldı. Bu etkinliklere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu birlikte katıldı.

Sultanahmet'te Coşkulu Kutlama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, iki gün sürecek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen konser etkinliğine eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte katıldı. İstanbul, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı Sultanahmet Meydanı'nda büyük bir coşkuyla kutladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan konser alanını akşam saatlerinden itibaren binlerce kişi doldurmaya başladı. Kutlamada ilk olarak sahneye Şevval Sam çıktı. Alanı dolduran binlerce vatandaş, Türkiye'nin her bölgesinden söylediği türkülerle Şevval Sam'a eşlik etti.

Şevval Sam konserini tamamlarken yaptığı konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: "Bir kadın olarak sahneye çıkıp şarkı söyleyebiliyorsam bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyum. Ekrem Başkan, zor bir yolculuğa çıktı. Hepimiz elimizi taşın altına sokup, ona yardımcı olmalıyız." İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun zor bir yolculuğa çıktığını ifade eden Sam, herkesin elini taşın altına koyup, ona yardımcı olması gerektiğini kaydetti. Şevval Sam'ın konseri İzmir Marşı eşliğinde tamamlandı.

Sam'ın ardından sahneye Şehir Tiyatroları sanatçıları çıkarak Cumhuriyet Oratoryosu'nu sahneledi. Nazım Hizmet'in Kurtuluş Savaşı Destanı şiirinin ve Halide Edip Adıvar'ın 23 Mayıs 1919'da Sultanahmet Meydanı Mitingi'nde yaptığı konuşmanın da oyunlaştırıldığı oratoryo büyük ilgi gördü.

Başkan İmamoğlu ve Eşi Sahnede

Oyunların ardından sahneye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu davet edildi. Sultanahmet Meydanı'nı dolduran binlerce vatandaşın alkışları eşliğinde sahneye el ele çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu, vatandaşları birlikte selamladı. İmamoğlu, meydanı dolduran kalabalığa şu sözlerle hitap etti: "Sultanahmet meydanını özgürlük ve bağımsızlık aşkıyla dolduran. Neşesi, enerjisi ve coşkusuyla içimize umut veren. Geceyi ve geleceği aydınlatan, her yaştan gençler. Cumhuriyet sevdalıları. Dünyanın en önemli kentinin dört bir yanından gelerek bu alanı dolduran sevgili İstanbullular… Hepiniz hoş geldiniz."

Kutlamalar 29 Ekim'de Devam Edecek

Kutlamaların ikinci günü 29 Ekim’de ise İBB başkanı, Üsküdar Meydanı’nda halka hitap ederek bayramı kutlayacak. İstanbul Boğazı'nda deniz yüzeyinde su, ışık, lazer ve pyro gösterisi düzenlenecek. Kız Kulesi civarında havai fişek kutlaması yapılacak Galata Kulesi yine Türk bayrağına bürünecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER