TANAP ile Azeri Gazı Anadolu’dan Geçerek Avrupa’ya Ulaştı

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) Avrupa Kıtası'na bağlantısı, geçtiğimiz gün Yunanistan'da düzenlenen törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev de katıldı.

TANAP ile Azeri Gazı Anadolu’dan Geçerek Avrupa’ya Ulaştı

Yunanistan sınırındaki İpsala ilçesinde düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 il, 67 ilçe ve 600 köyden geçerek Avrupa'ya ulaşan TANAP hakkında "TANAP ile ülkemizin enerji ihtiyacının yanı sıra Avrupa'nın enerji arz güvenliğini de garanti altına aldık." açıklamasında bulundu.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Avrupa ve Asya kıtalarını yeniden birbirine bağladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP'ın yapımı halen devam eden Trans Adriyatik Boru Hattı'na (TAP) bağlanacağını hatırlattı. Avrupa'ya gaz sevkiyatının tam olarak gerçekleşmesi için TAP'ın da tamamen bitmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, 2020 yılında TAP'ın da tamamlanarak Avrupa ülkelerine gaz ihracatına başlanacağını açıkladı. Yunanistan'da düzenlenen TANAP açılış törenine Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev de katıldı.

TANAP Projesi Hakkında Neler Biliniyor?

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) temeli 17 Mart 2015 tarihinde atıldı. Bu tarihte düzenlenen temel atma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve o dönemin Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili de katıldı.

TANAP projesi, Türkiye'yi doğudan batıya kat ediyor ve yılda 16 milyar metreküp doğal gaz taşıma kapasitesi ile toplamda 6,5 milyar dolara mal oldu. Resmi veriler ışığında 10 milyar metreküp gelecek yıldan itibaren Avrupa'ya ihraç edilecek. Geriye kalan 6 milyar metreküp ise Türkiye pazarı için ayrılacak. TANAP projesine zaman içinde yapılacak ek yatırımlar ile birlikte projenin kapasitesi 31 milyar metreküpe çıkarılabilecek.

BOTAŞ'ın Yüzde 30 Payı Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan cumartesi günü Yunanistan'ın İpsala kentinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, taşıma kapasitesinin ilerleyen dönemde ilk olarak 24 daha sonra 31 milyar metreküpe çıkarılmasının planlandığını kaydetti. TANAP projesinde Azerbaycan merkezli enerji şirketi SOCAR'ın yüzde 51, BOTAŞ'ın yüzde 30, BP'nin yüzde 12 ve SOCAR Türkiye Enerji AŞ'nin de yüzde 7 hissesi bulunuyor.

Avrupa'nın En Uzun Doğal Gaz Boru Hattı

TANAP projesinin resmi internet sitesi üzerinde yer alan bilgilere göre bu doğal gaz boru hattı, 1850 kilometre uzunluğu ve 56 inç çapı ile Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa'nın en uzun ve en büyük çaplı doğal gaz boru hattı. Sitedeki verilere göre TANAP'ta 17,6 kilometrelik ikiz boru hattının yer aldığı deniz geçişi bulunuyor. Projede kullanılan ana hat borularının yüzde 80'i Türkiye'de üretildi. Boru hattının geçtiği en yüksek nokta Erzincan Kızıldağ (2 bin 760 metre) Boru hattının geçtiği en derin nokta ise 65 metre ile Çanakkale Boğazı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER