Tarım ve Orman Bakanlığı Gıdada Taklit ve Tağşiş Yapan Markaları Duyurdu

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit ya da tağşiş yaptığı kesinleşen veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuyla paylaştı. Böylelikle 2012 yılından bu yana 3 bin 202 parti ürün ifşa edilmiş oldu. İşte detaylar...

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıdada Taklit ve Tağşiş Yapan Markaları Duyurdu

Aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve çikolataların yer aldığı 229 firmaya ait 386 parti ürün Tarım ve Orman Bakanlığı'nın araştırma ve denetlemelerin ardından taklit veya tağşişi yapılması kesinleşmesiyle birlikte  kamuoyuna açıklandı. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmelerin isimleri ve piyasaya sürdükleri ürünlerin parti numaraları ilan edildi.

Gıda Güvenilirliği Sağlanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bugün itibarıyla resmi internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile gıda sektöründe hizmet veren firmalar arasındaki haksız rekabetin önüne geçilmesi hedefleriyle gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü belirtildi.

Laboratuvar sonucuna göre taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen gıdaları üreten ya da ithal eden kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, yapısı değiştirilmiş gıdaları üretip piyasaya süren firmanın adı, ürününün adı ve markası, parti ya da seri numarasını içeren bilgilerin vatandaşların bilgisine sunulduğu belirtilen açıklamada önemli ifadeler kullanıldı.

Tüketici Başvuruları Önemli

"Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve firmaların güvenilir gıda üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır." ifadeleri kullanılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yürüttüğü denetim çalışmalarının yanı sıra tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payının olduğu belirtildi.

Denetim Sonuçları

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünün listesi Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden yayınlandı. Bu gelişmeyle birlikte, Bakanlık 2012 yılından bu yana 1443 firmaya ait 3 bin 202 parti ürünü tüketicilerin bilgisine sunmuş oldu.

Alkolsüz içeceklerde ve takviye edici gıda ürünlerinde ilaç etken maddesi, ballarda taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenirken, kuru yemiş kategorisindeki Antep fıstığı ürününde yer fıstığı olduğu görüldü.

Şekerli mamullerde glukoz, meyve sebze salça ve baharatlarında gıda boyası, bitki çay ve kayve ürünlerinde ilaç etken maddesi tespit edildi. Süt ve süt ürünlerinde nişasta, jelatin ve bitkisel yağ belirlendi. Kırmızı et e et ürünlerinde domuz eti, tek tırnaklı eti, at eti, soya, kanatlı eti, sakatat, deri dokusu ve baş eti tespit edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER