TC ile SGK Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

T.C Kimlik numarası ile SGK hizmet dökümü sorgulama yaparak, SGK sistemlerindeki güncel sigortalılık bilgilerinize anında ulaşabilirsiniz. Online bir şekilde sorgulama yapılan bu işlemler sayesinde 4A, 4B ve 4C sigorta gruplarına bağlı sigortalılık bilgilerinizin tüm detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Sadece T.C kimlik numarası ile yapabileceğiniz SGK hizmet dökümü sorgulaması işlemleri ile ilk işe başlama tarihi, sigorta giriş ve çıkışları, prim ödemeleri, toplam kazanç ve prim gün sayısı gibi pek çok merak ettiğiniz bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Peki SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır?

TC ile SGK Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun e-Devlet Kapısı sisteminde bulunan elektronik hizmetleri (e-hizmetler) bağlantısını kullanarak T.C kimlik numaranız ile SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerinizi internet ortamından yararlanarak hiçbir kuruma gitmeden kolaylıkla yapabilirsiniz. Uzun yıllardır vatandaşlara kolaylıklar sunan e-Devlet Kapısı portalı ile birlikte artık neredeyse tüm resmi işlemler internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu işlemler arasında SGK sorgulamaları da bulunmaktadır. SGK İl ve İlçe Müdürlükleri şubelerine gitmek zorunda kalmadan, oturduğunuz yerden SGK hizmet dökümü ayrıntılarınızı gün içinde istediğiniz saatte e-Devlet sistemi üzerinden edinebilirsini.z

T.C. Kimlik No ile SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

T.C kimlik numarası kullanarak SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilmek için ilk olarak e-Devlet Kapısı sistemine şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. SGK'nın 4A, 4B ve 4C sigorta gruplarına ait hizmet dökümüm verilerinizin tüm ayrıntılarını kolay bir şekilde dijityal ortamda görüntüleyebilmek ve bu bilgilerin çıktısını alabilmek için ilk olarak;

  • e-Devlet Kapısı portalı resmi adresi olan "turkiye.gov.tr" adresine giriş yapınız.

  • e-Devlet sisteminde kullanıcı, vatandaş girişi yapmak için ekranın sağ üst kısmında bulunan "Giriş" bağlantısına tıklayınız.

  • Açılan sayfada T.C ile SGK hizmet dökümü sorgulama yapabilmek için en kolay yöntem olan e-Devlet şifresi seçeneğini kullanabilirsiniz. (Eğer e-Devlet şifresine sahip değilseniz, adınıza düzenlenmiş şifreyi tüm PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.)

  • E-devlet Kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan "e-hizmetler" bağlantısına tıklayın.

  • Hizmetler menüsü içinde SGK hizmet listesine ulaşarak bu alandaki "SGK Tescil ve Hizmet Dökümü" bağlantısına tıklayın. Bu sayede T.C. kimlik numaranız ile SGK hizmet dökümü yapabileceğiniz ekrana kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Öte yandan daha kısa yoldan SGK hizmet dökümü sorgulama sayfasına ulaşmak istiyorsanız, e-Devlet Kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan arama motoruna, "SGK Tescil ve Hizmet Dökümü" yazarak da uygulama sayfasına hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmamaktadır. Ekranda açılan belgede üst kısımda kimlik bilgileriniz yer alırken alt kısmında ise "4A tescil bilgileri", "4B tescil bilgileri", "4C tescil bilgileri" ve "Banka sandığı tescil bilgileri" kısımlarından bağlı olduğunuz sigorta grubuna ait tescil bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER