TCMB: Konut Fiyat Endeksi Ağustos'ta %4 Arttı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılının Ağustos ayına ait dönemin konut fiyat endeksini (KFE) yayımladığı duyuru ile kamuoyunun bilgisine sundu. Yayımlanan ilana göre KFE ağustos döneminde %4 oranında arttı. Detaylar haberimizde...

TCMB: Konut Fiyat Endeksi Ağustos'ta %4 Arttı

Konut fiyat endeksi, 2019 yılının Ağustos ayında, bir önceki aya göre %0,59 artış gösterdi. Bunun yanı sıra bir önceki yılın aynı ayına oranla konut fiyat endeksinde nominal olarak %4 oranında artış yaşandı. Reel açıdan ise aynı dönemde %9,57 oranında azaldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılının Ağustos ayına ait konut fiyat endeksi (KFE) verilerini yayımladı. Yayımlanan bu ilana göre Türkiye'deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini takip etmek amacıyla hesaplanan konut fiyat endeksi (2017 = 100), 2019 yılı ağustos ayında, temmuz ayına göre %0,59 oranında artarak 113,07 seviyesine çıktı. Yine bu veriler baz alındığında bir önceki yılın ağustos ayına göre ise %4 oranında artan konut fiyat endeksi, aynı dönemde reel olarak %9,57 oranında azalış gösterdi.

İstanbul'da KFE Azaldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ilanda üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildi. Buna göre 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya oranla İstanbul'da %1,21 oranında azalış, Ankara ve İzmir'de ise sırasıyla %1,05 ve =,59 oranlarında artış yaşandığı görüldü. Verilerin bir önceki yılın Ağustos ayına göre kıyaslaması yapıldığında İstanbul'da yine %3,41 oranında azalış, Ankara'da %3,78 oranında ve İzmir'de ise %2,15 oranında artış olduğu görüldü.

Konut Fiyat Endeksi Nedir, Ne Demek?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) bir görevi de çeşitli istatistiksel yöntemleri kullanarak birtakım endeksler oluşturup, bu endekslerdeki değişimi baz alarak ekonomik verilerdeki yönü ve değişimi analiz etmektir. TCMB'nin düzenlediği ve yakından takip ettiği bu endekslerden biri de konut sektöründe aylara ve yıllara göre yaşanan fiyat değişimini açık bir şekilde görmemizi sağlayan konut fiyat endeksi (KFE)'dir.

Konut fiyat endeksi en yalın tabiri ile, Türkiye'de satışa sunulan konut piyasalarındaki konutların fiyat değişimlerinin takip edilmesine yönelik, ülke genelini kapsayan bir endeks hesaplamasıdır. Konut fiyat endeksinin (KFE) hesaplanmasında birtakım kriterler bulunmaktadır. Örneğin KFE hesaplaması, konutun yapım yılı göz önünde bulundurulmadan satışa konu olan tüm konutlara ilişkin fiyat verileri kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Konut fiyat endeksi hesaplamalarında baz alınan temel veriler, konut kredisi kullandıran bankalar tarafından, bireysel konut kredisi kullandırması işlemlerinde hazırlanan değerlendirme raporlarından elde edilip derlenmektedir. Bunun yanı sıra KFE'nin somut bir şekilde ortaya çıkmasında oldukça heterojen bir yapıda olan konut piyasası için belirli bir fiyat değişim ölçütü ayarlayabilmek amacıyla "Tabakalanmış Ortanca Fiyat Yönetimi" uygulanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER