TOGG CEO'su Yerli Otomobilin Fiyatı Hakkında İlk Açıklamayı Yaptı!

İlk yerli ve milli otomobil olan TOGG (Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu) üst yöneticisi Gürcan Karakaş, fabrika inşaatı için çalışmalara başlandığını belirtirken, yerli otomobilin fiyatına ilişkin soruya da dikkat çekici yanıt verdi. İşte detaylar...

TOGG CEO'su Yerli Otomobilin Fiyatı Hakkında İlk Açıklamayı Yaptı!

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Gürcan Karakaş, Bilişim Vadisi'nde düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Karakaş, "Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Mayıs ayında temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 yılı itibariyle ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz." açıklamasında bulundu. Başta C-SUV segment modeli başta olmak üzere fabrika yatırımı ve imalat gibi önemli konu başlıklarında açıklamalar yapan TOGG CEO'su, Gemlik'te kurulması planlanan fabrikanın temelinin mayıs ayında atılacağını duyurdu.

1 Milyon Araç Banttan İnecek

Zaman çizelgesine sadık kalarak ilerlemeye devam ettiklerini kaydeden Karakaş, 2020 yılı itibarıyla ön üretim araçların banttan indirileceğini aktardı. 22 milyar TL'lik yatırım ile yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikada toplam 2032 yılına kadar 1 milyon aracın battan indirilmesinin hedeflendiğini dile getiren TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, "Fabrikanın plan projesi hazır. İki binadan oluşacak ikonik bir tasarıma sahip olmasını hedefliyoruz. Öte yandan dünyada imalat hattı konusunda en iyi firmalar ile görüşüyoruz." dedi.

Sonbaharda İsim Belli Olacak

TOGG bünyesinde hazırlanan yerli aracın marka isminin belirlenmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini ve bu konudaki sonuç kararının sonbaharda kamuoyuna açıklayacaklarını kaydeden Karakaş, dünyanın önde gelen tüm büyük pazarlarını içine alacak şekilde en doğru ismin verilmesi gerektiğini ifade etti. Araştırmaların Norveç, Almanya, Rusya, Fransa ve Türkiye'de gerçekleştirildiğini aktaran Karakaş, "Markamızın ismini sonbaharda duyuracağız." açıklamasında bulundu.

Avrupa Arenasında Tanıtılacak

İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenmesi planlanan Mobile World Congress etkinliğinde otomotivin mobilite ekosistemine dönüştüğünün habercisi ön gösterim aracı C-SUV modelini ilk defa dünya arenasına çıkaracaklarını söyleyen Karakaş, TOGG olarak klasik bir otomobil şirketi olmadıklarını ve bu sebeple yıkıcı teknolojilerin peşinden gittiklerini açıkladı. Karakaş açıklamasının devamında "Kendimizi mobilite odaklı teknoloji şirketi olarak konumlandırıyoruz. TOGG olarak kabuk değiştiren otomotiv sektörüne çığır açan teknolojilerimizle öncülük edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Şarj Alt Yapısı 2022'de Tamamlanacak

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş düzenlenen basın toplantısında yerli aracın sahip olacağı şarj alt yapısı konusunda Norveç, Almanya, Fransa, İngiltere, ABD ve Çin'i yakından takip ettiklerini kaydetti. Bu sebeple kendilerinin de yeni bir sistem geliştirdiklerini açıklayan Karakaş, "Türkiye’de kamudaki paydaşlarımızla paylaştık. Burada önemli olan başkalarının bu konuda yaptığı hataları tekrar etmemek. Şarj altyapısı 2022’de hazır olacak. TOGG olsun olmasın 2022’de Türkiye elektrikli araçlara girecek ve şarj altyapısını oluşturacak." açıklamasında bulundu. Karakaş, ayrıca  TOGG için şu ana kadar 4 kayıtlı patent ve 4 tescil alındığını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER