TOKİ 100 Bin Konuta Başvuru 1 Milyonu Aştı! Son Başvuru Tarihi Bugün!

Türkiye genelinde TOKİ tarafından inşa edilecek 100 bin sosyal konuta çok yoğun bir talep geldi. Son başvuru tarihi olan 15 Ocak tarihine kadar Ziraat Bankası ve e-Devlet üzerinden yaklaşık 1 milyon 51 bin vatandaş sosyal konut başvurusu yaptı. İşte detaylar...

TOKİ 100 Bin Konuta Başvuru 1 Milyonu Aştı! Son Başvuru Tarihi Bugün!

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından dar ve orta gelirli vatandaşlar için inşa edilecek sosyal konutlara başvurular 16 Aralık 2019 tarihinde başlamıştı. Son başvuru tarihi 15 Ocak 2020 olarak belirlenen TOKİ 100 bin sosyal konut başvurularında bugüne kadar başvuru bedelini kabul eden anlaşmalı Ziraat Bankası ve e-devlet Kapısı üzerinden yaklaşık 1 milyon 51 vatandaş gerekli bedeli de yatırarak başvurusunu yaptı.

En Çok Başvuru İstanbul Projelerine

TOKİ tarafından Türkiye'nin 81 ilinde yapılacak 100 bin sosyal konut projelerine en fazla başvuru, beklenildiği gibi İstanbul projelerine yapıldı. İstanbul'da inşa edilecek 10 bin konuta başvuru yaklaşık olarak 323 bin oldu. 15 Ocak 2020 tarihi (bugün) itibarıyla sona erecek başvurularda 2+1 daireler için belirlenen başvuru bedeli 500 lira iken, 3+1 daire için 1000 lira başvuru bedeli yatırılıyor. Hak sahiplerini belirleme kurası, henüz bilinmeyen ancak önümüzdeki dönemde açıklanması beklenen bir tarihte, noter ve katılımcılar huzurunda gerçekleştirilecek. Söz konusu kurada sosyal konut almaya hak kazanamayan vatandaşlar, başvuru bedelini geri alabilecek.

20 Yıl Vadeyle Ev Sahibi Olacaklar

Dar gelirli vatandaşlar yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve 0,49 faiz oranlarıyla ev sahibi olabilecek. 2+1 konutların fiyatları 140 bin ila 180 bin TL arasında değişecek. Bununla birlikte 3+1 konutların fiyatları da 160 bin TL ile 210 bin TL arasında değişiklik gösterecek. Konutların yapıldığı iller ve metrekare ölçüleri konut fiyatlarında belirleyici olacak.

TOKİ tarafından inşa edilecek 100 bin sosyal konutlar arasında en uygun fiyatlı 2+1 konutta taksitler aylık 894 lira, en uygun fiyatlı 3+1 dairelerde ise taksitler 1022 lira olacak. İstanbul'da 5 bin 759 konut Tuzla'da, 3 bin 759 konut Arnavutköy'de, 500 bin konut da Başakşehir ilçelerinde inşa edilecek.

Ankara'da inşa edilmesi planlanan sosyal konut projeleri ise Sincan, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde gerçekleştirilecek. İzmir'de TOKİ sosyal konut projeleri Aliağa, Karabağlar, Kemalpaşa, Seferihisar ve Selçuk ilçelerinde yükselecek.

TOKİ Başvuru Şartları

Sosyal konut başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar arasında başvuru sahiplerinin kendileri, eşleri veya velayetindeki çocuklarının üzerine tapu kaydı olmaması, daha önce TOKİ'den konut almamış olmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra aylık hane gelirinin en fazla net 5 bin 500 TL olması şartı İstanbul için 6 bin TL olarak belirlendi. Bir halkı hane adına yalnızca bir başvuru hakkı veriliyor. Başvuru sahibinin projenin yer aldığı il ilçe sınırları içinde en az 1 yıldır ikamet etmesi gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER