TÜİK Verilerine Göre Teknoloji Ürünlerindeki Fiyat Değişimleri

TÜİK verilerine göre teknoloji ürünlerindeki fiyat değişimleri nasıldır, gelecekteki teknoloji ürünleri tahmini fiyatları artacak mı, azalacak mı? TÜİK verilerine ilişkin detaylara yazımız içerisinden detaylı şekilde bakabilirsiniz.

TÜİK Verilerine Göre Teknoloji Ürünlerindeki Fiyat Değişimleri
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı enflasyon rakamlarının teknolojik ürünlerde ve elektronik cihazlarda ne boyutta olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Eylül ayı enflasyon rakamlarının tek haneye inmesinin ardından, akıllı telefondan dizüstü bilgisayarlara, akıllı televizyonlardan internet ücretlerine kadar son bir ayda ve son bir yılda yaşanan fiyat değişimleri merak konusu oldu.

2019 yılı Eylül ayı enflasyon verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2019 yılı eylül ayında bir önceki aya göre %0,99 arttığını duyurdu. Bununla birlikte geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla da %9.26 artış gösterdiği dikkatlerden kaçmadı. Bu durumda enflasyon sepetinde yer alan teknoloji ürün ve hizmetlerindeki fiyat artışları ne ölçüde oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) veritabanında yer alan bilgilere göre akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet, televizyon, fotoğraf makinesi gibi teknolojik ürünlerde geçtiğimiz aya ve yıla göre gerçekleşen fiyat değişimleri vatandaşlar tarafından merak konusu haline geldi. Bunların yanı sıra, cep telefonu görüşme, internet, internet kafe, telefon tamir ücretleri ve kablo özel yayın hizmetleri özelinde son bir yılda görünen fiyat değişimleri dikkat çekti.

Yerli üretim taşıt kredisi kampanyasına 2 yeni katılım yazımızı inceleyebilirsiniz.Teknoloji Ürünlerinin Fiyatlarındaki Değişim


TÜİK verileri baz alınarak yapılan karşılaştırmada tüketici elektroniği kapsamında son bir yıl içinde, oyun konsolu fiyatları %34 oranında, tablet fiyatları ise %37 oranında artış gösterdi. Bu yükselişin aksine dizüstü bilgisayar fiyatlarında %12, fotoğraf makinesi fiyatlarında %9 ve televizyon ile cep telefonu fiyatlarında ise %5.6 oranında gerileme olduğu kaydedildi. TÜİK verilerine göre teknoloji ürünlerinin fiyatlarındaki 1 yıllık değişim şu şekilde yansıdı:

  • Oyun Konsolu: Eylül 2018 Fiyatı 2214 TL | Eylül 2019 Fiyatı 3029 TL

  • Tablet: Eylül 2018 Fiyatı 817 TL | Eylül 2019 Fiyatı 1098 TL

  • Akıllı telefon: Eylül 2018 Fiyatı 2419TL | Eylül 2019 Fiyatı 2282 TL

  • Televizyon: Eylül 2018 Fiyatı 2653TL | Eylül 2019 Fiyatı 2497 TL

  • Fotoğraf Makinesi: Eylül 2018 Fiyatı 1312TL | Eylül 2019 Fiyatı 1191 TL

  • Dizüstü bilgisayar: Eylül 2018 Fiyatı 4681TL | Eylül 2019 Fiyatı 4123 TL


Şekerbank ihtiyaç kredisi kampanyalarına bakabilirsiniz.

Teknoloji Kapsamındaki Hizmet Çeşidi Fiyatlarındaki Değişim


Teknoloji kapsamına giren hizmet çeşitleri olan cep telefonu görüşme, internet kafe, telefon tamir ve bakım hizmetleri gibi hizmetlerin fiyatlarında görülen değişim dikkatlerden kaçmadı. Son bir yılda bir yılda cep telefonu görüşme ücreti yüzde 41.5 artarken, kablo özel yayın hizmeti ücreti yüzde 42 ve internet ücreti de yüzde 11.5 düştü.

TÜİK bu rakamların değerlendirilmesinde baz alınan üç noktaya dikkat çekmekte fayda bulunmaktadır. Tüketicilerin online veya diğer perakende satış kanallarında karşılaştığı rakamlar dikkate alındığında, bu fiyat seviyelerinin en gerçekçi olarak temsil edildiği ürün grubu 3 bin TL’lik rakamla oyun konsolları olarak öne çıkıyor. Çünkü TÜİK verilerinde yer alan cep telefon bu fiyatlarına bakıldığında verilerde baz alınan 2282 TL'lik rakam, sadece giriş seviyesi olan akıllı telefonlara karşılık gelmektedir. Bu durum 2500 TL olan televizyon fiyatları için de geçerli olmaktadır. Öte yandan telefon onarımı için baz alınan 55 TL'lik ücret de piyasada karşılığını bulan cinsten olmadığı ilk bakışta fark edilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER