Türk Telekom CEO'sundan Önemli Açıklama! Wi-Fi Şifrenizi Paylaşırken Bir Kere Daha Düşünün

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal gündeme ilişkin yaptığı açıklamalar arasında Wi-Fi şifrelerinin başkalarıyla paylaşılmaması konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Yargıtay kararlarını örnek veren Önal, Wi-Fi şifresinin paylaşılmamasını bir kez daha hatırlattı...

Türk Telekom CEO'sundan Önemli Açıklama! Wi-Fi Şifrenizi Paylaşırken Bir Kere Daha Düşünün

İnternet kullanımının her geçen gün giderek yaygınlaştığı ülkemizde, tüketiciler de günlük rutinlerinin büyük bir çoğunluğunu internet platformuna bağlanarak geçiriyor. Özellikle son yıllarda hayatımızın içine iyice sirayet eden sosyal medya platformları, tüketicilerin internet üzerinde en çok zaman geçirdikleri platformlar haline geldi. Bu konularla ilgili olarak da gündemde yer alan Wi-Fi şifrelerinin başka internet kullanıcıları ile paylaşılması hususunda Türk Telekom CEO'su Ümit Önal dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Sosyal Medya Paylaşımlarından Ceza Alabilirler

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, gündeme ilişkin yaptığı açıklamalar arasında tüketicileri yakından ilgilendiren bir konuya da değindi. İnternet üzerinde zaman geçiren tüketicileri uyaran Önal, sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, sosyal medya üzerinden hakaret içerikli mesaj paylaşanların bu fiilleri sebebiyle cezalandırıldığını kaydetti. Ancak Ümit Önal, bu tür cezalarda sadece cezaya konu olan ilgili mesajı paylaşan kişilerin cezalandırılmadığının altını çizdi.

İnternet bağlantısı sağlanırken ya akıllı telefonlara hücresel veriyi ya da ev gibi sabit mekanlardaki geniş bant internet bağlantılarının kullanıldığını hatırlatan Önal, internet kullanıcılarının internete bağlanmaya çalışırken, bu bağlantıyı kuran modemlerin dijital kimlik olarak nitelendirilen IP adresleri belirlediğini kaydetti. İşte tam bu noktada internet kullanımı yapan vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Önal, internet kullanıcılarının Wi-Fi şifrelerini başkalarıyla paylaşmamaları gerektiğini ifade etti.

Yargıtay Kararlarını Örnek Gösterdi

Açıklamaları sırasında Yargıtay gibi yüksek yargı organlarından alınmış bir kararı da örnek gösteren Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, özellikle sosyal medya hesaplarını kullanarak şahıslara hakaret eden kişilerin yanı sıra, bu kişilerin internete bağlandığı IP adresinin sahibine de ceza verildiğine dikkat çekti. Buna göre sahibi olduğunuz bir modeme bağlanan başka bir kullanıcı, sizinle ilgili olmadığı halde başka şahıslara hakaret etme gibi kişilik haklarını ihlal eden siber suç işlemesi durumunda, siz de bu durumdan sorumlu tutuluyorsunuz.

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal yaptığı açıklamasında Yargıtay'ın "IP sahibi de suçludur" kararının esas nedenini de açıklayarak vatandaşların akıllarındaki soru işaretlerini giderdi. Önal'a göre vatandaşlar, Wi-Fi şifrelerini başka birisi ile paylaştığı durumda kendisine ait IP adresi üzerinden bir suç işlenirse, Yargıtay bu durumda Wi-Fi şifresini veren kişinin bu hareketi bilinçli yaptığı sonucuna ulaşıyor. Bu yüzden suça ortak olma durumuna gelen vatandaşların bu tür problemlerle karşılaşmamaları için Wi-Fi şifrelerini güvendikleri kişiler dışında kimseyle paylaşmamaları gerektiğini hatırlatıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER