Türkiye'den Son Dakika Koronavirüs Kararı! Salgın Ortadoğu'ya Yayılıyor

İlk olarak Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede binlerce kişiyi etkisi altına alan koronavirüs tehdidi sebebiyle, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen'den son dakika açıklaması geldi. Çin'de yaşayan Türkler tahliye edilecek! İşte detaylar...

Türkiye'den Son Dakika Koronavirüs Kararı! Salgın Ortadoğu'ya Yayılıyor

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Son dakika haberi olarak ajanslarda yer alan gelişmelere göre Büyükelçi Emin Önen, koronavirüs vaka sayısının 6 bini geçtiğini ve 44 bin kişinin de karantina altında tutulduğunu kaydetti. Çin'de virüs salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 106'ya ulaştığına dikkat çeken Emin Önen, Vuhan bölgesinde de özellikle karantina şartlarının uygulandığını duyurdu.

32 Vatandaş Tahliye Edilecek

Türkiye'de bazı sosyal medya hesaplarında yanlış bilgilerin aktarıldığını özellikle ifade eden Önen, Çin'de bulunan tüm Türk vatandaşları ile irtibat halinde olduklarını belirtirken, "Vuhan'da 32 vatandaşımız var. Resmi girişimlerimizi yaptık. 32 vatandaşımızı çıkarmak için girişimlerimize başladık." açıklamasında bulundu.

Sağlık durumları hakkında da açıklamalarda bulunan Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, yurda getirilecek tüm Türk vatandaşlarının sağlık durumlarının iyi olduğunu vurguladı. Türk vatandaşlarında herhangi bir koronavirüs tespit edilmediğini ifade eden Önen, vatandaşların en kısa sürede Türkiye'ye tahliye edileceklerini şu sözlerle duyurdu: "Çinli yetkililerle organize ediyoruz. Japonya vatandaşlarının bir kısmı ülkesine gönderildi. Ambulans uçak veya donanımlı uçakla Türkiye'ye getirilecek. Türkiye'ye getirilişlerinde belirli karantina şartları uygulanacak. Belirli prosedürler uygulanacak. Vatandaşlarımızla irtibat kuruyoruz. Bize yansıyan bilgimiz dahilinde olan bir Türk vatandaşında virüs yok."

Virüs Ortadoğu'ya Sıçradı

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı kamuoyu duyurusunda, Çin'in Vuhan kentinden gelen bir ailenin fertlerinde yeni tip koronavirüs tespit edildiği açıklandı. Söz konusu duyuruda, virüsü taşıdıkları tespit edilen kişilerin sağlık durumlarının stabil olduğu ve derhal tıbbi gözetim altında tutuldukları aktarıldı.

Yeni tip koronavirüs salgını endişesi ile İngiliz havayolu şirketi British Airways, Çin'e gerçekleştirilen tüm uçuş seferlerini durdurma kararı aldığını aktardı. Bunun yanı sıra Malezya Hükümeti de yeni tip koronavirüsün yayıldığı Çin'in Hubey eyaletinde yaşayan Malezya vatandaşlarının tahliye edilmesi için Çin hükümeti ile iletişin kurulacağını açıkladı.

Bugüne Kadar 132 Kişi Hayatını Kaybetti

Çin'in Vuhan kentinde patlak veren koronavirüs salgınında can kaybının 132'ye çıktığı öğrenildi. Ayrıca elde edilen son bilgilere göre salgından etkilenen kişi sayısının da 5 bin 974'e yükseldiği açıklandı. "Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler" adlı platform üzerinden güncel olarak paylaşılan en son verilere göre Çin dışında Tayland'da 14, Japonya'da 7, ABD'de 5, Almanya, Fransa ve Avustralya'da 4'er kişide yeni tip koronavirüs tespit edildiği bildirildi.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER