Türkiye ile Katar Arasında 7 Anlaşmada İmzalar Atıldı! İşte O Anlaşmalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar'a yaptığı ziyaret kapsamında 7 anlaşmada imzalar atıldı. İşte Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani'nin huzurunda Türkiye ile Katar arasında imzalanan anlaşmalar...

Türkiye ile Katar Arasında 7 Anlaşmada İmzalar Atıldı! İşte O Anlaşmalar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar'a ziyaretinde, iki ülke arasında 7 farklı anlaşmaya imzalar atıldı. Katar'da bulunan Türk üssünde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'ın siyasi güvenliğini Türkiye'nin güvenliğinden asla ayrı tutmadıklarını belirterek, "Türk üssünün kapatılmasını talep edenler, ülkemizin Katar'ın kara gün dostu olduğunu idrak edemeyenlerdir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geniş bir heyet ile Katar'da gerçekleştirilen Türkiye - Katar Yüksek Stratejik Komite 5. Toplantısı'na katıldı. Bu kapsamda Doha'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile ikili görüşme gerçekleştiren Erdoğan, görüşmede iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeler ve Suriye'deki son durumun masaya yatırıldığını ifade  etti. Terörle ortak mücadele konusunu da ele alan iki lider, ekonomik işbirlikleri ile karşılıklı yatırımlar ve enerji konularını da kapsamlı bir şekilde görüşme olanağı buldu.

Ticaret Hacmini Artırma Hedefi

İkili görüşmelerin ardından liderler, Türkiye - Katar Yüksek Stratejik Komitesi 5. Toplantısı'na başkanlık etti. Bu komite toplantısında Türk heyeti ile Katar heyeti arasında 7 anlaşma imzalandı. Türkiye ile Katar arasında 3 milyar dolara ulaşan ticaret hacminin daha da artırılması ve bu kapsamda önümüzdeki süreçte atılacak adımlar ele alındı. Erdoğan resmi programlarını tamamladıktan sonra Türk - Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı'nı ziyaret etti.

Türk üssünde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üste görev yapanlara; "Askeri kurumların modernizasyonu, tatbikat, savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla bu topraklardasınız. Gerilimlerin arttığı dönemde küresel barışa katkı sağlamak için Katar’dasınız." diyerek varlıkları ile Katarlıların huzur ve güveninin teminatı olduklarını söyledi.

Bu üssün kapatılmasını talep edenlerin Türkiye'nin Katar'ın kara gün dostu olduğunu idrak edemeyenler olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Türkiye olarak köklü bağlarımızın bulunduğu Körfez bölgesinin barış ve istikrarına büyük önem atfediyoruz." dedi. Körfez bölgesinde 2.5 yıldır devam eden siyasi krizin bir an önce çözülmesini temenni eden Erdoğan, Türk üssünde Tarık Bin Ziyad kışlasının tamamlandığını duyrudu.

7 Anlaşmaya İmzalar Atıldı

Yüksek Stratejik Komite 5. Toplantısı Ortak Bildirisi kapsamında iki ülkenin heyeti 7 farklı anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmalar şu şekilde duyuruldu:

  • Türk Lirası-Katar Riyali İkili Para Swap Düzenlemesine ilişkin Değişiklik Anlaşması
  • Yüksek Stratejik Komite 5’inci Toplantısı Ortak Bildirisi
  • Şehircilik Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
  • Ticareti Kolaylaştırmak ve Tüketicinin Korunmasını Sağlamak Üzere Laboratuvar Kurulum Projesi İşbirliği Konusunda Ortak Niyet Beyanı
  • Sınai ve Teknolojik İşbirliği Anlaşması
  • Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirme Alanında İşbirliği için Mutabakat Zaptı
  • Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ile Katar Finans Merkezi İdaresi Arasında Mutabakat Zaptı
  • Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Katar Yatırımı Destek Ajansı Arasında Mutabakat Zaptı
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER