Türkiye ile Rusya Anlaştı: YPG 30 Km Geri Çekilecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinde anlaşma sonuçlandı. Rusya'dan gelen ilk bilgilere göre YPG bölgede 30 km geri çekilecek. İşte detaylar...

Türkiye ile Rusya Anlaştı: YPG 30 Km Geri Çekilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda baş başa görüşme yaptı. Görüşmeden sonra ortak basın açıklaması yapması beklenen siyasi liderlerden henüz bir ses çıkmazken, görüşmede hangi konuların ele alınıp hangi anlaşmaların yapıldığına dair ilk bilgiler de basın ve medyaya sızmaya başladı. Yaklaşık 5 saat süren toplantıda masaya yatırılan konulara dair ilk bilgi YPG'nin bölgede ne kadar geri çekileceği oldu. Edinilen bilgilere göre YPG, güvenli bölge olarak tayin edilen bölgeden 30 km geri çekilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'da ne görüştüklerine dair ortak metin ile basın açıklaması yapılması bekleniyor.

Türkiye ile Rusya Arasındaki Mutabakat Metni Duyuruldu

Türkiye ile Rusya liderleri arasında yapılan 5 saatlik toplantının ardından iki ülkenin vardığı 10 maddelik mutabakat metni Dışişleri Bakanları tarafından duyuruldu. Ortan basın toplantısının düzenlenmesinin ardından Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ortak mutabakat metnini basın mensuplarına okudu. Mutabakat metninde yer alan maddeler şu şekilde:

  1. Her iki taraf Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye’nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.
  2. Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.
  3. Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.
  4. Her iki taraf Adana Anlaşması’nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.
  5. 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.
  6. Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.
  7. Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.
  8. Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.
  9. Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.
  10. Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER