Türkiye'nin İlk Milli Silahlı Drone'u Göreve Başlıyor! İşte Yerli ve Milli Songar

Türkiye'nin ilk milli silahlı drone sistemi Songar, güvenlik güçlerinin envanterine ekleniyor. Lazer ile hedefin mesafesini ölçebilen, gece ve gündüz fark etmeksizin görev yapabilen Songar'ın özellikleri dikkat çekiyor...

Türkiye'nin İlk Milli Silahlı Drone'u Göreve Başlıyor! İşte Yerli ve Milli Songar

Güvenlik güçlerinin harekat kabiliyetinin artırılmasına yönelik olarak ASİSGUARD tarafından özgün olarak geliştirilen otomatik makineli tüfek ve bomba atar entegre edilen Songar, göreve başladı. Songar'ın silahlı atış hassasiyetini önemli ölçüde iyileştiren Elektronik Nişangah ve Balistik Hap Modülü, ilk atış denemelerinde başarılı sonuçlar elde etti. Türkiye'nin ilk ve tek silahlı drone sistemi olarak ilk deneme testlerinde etkileyici sonuçlar alan Songar, Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü ile birlikte kendi içinde barındırdığı lazer mesafe ölçer ve kamera gibi sensörlerden elde ettiği veriyi rüzgar ve benzeri dış çevresel faktörleri de göz önüne alarak işliyor. Songar'a ait özgün bir Atış Kontrol Bilgisayarı olarak görev yapıyor.

450 Metreden Hedefi Vuracak

Türkiye'nin ilk milli silahlı drone sisteminin geliştiricisi ASİSGUARD şirketinin Genel Müdürü Ayhan Sunar, ilk denemelerde 60, 100 ve 150 metre irtifadan gerçekleştirilen atışlarla olumlu sonuçlar aldıklarına dikkat çekerek Elektronik Nişangah ve Balistik Hap Modülü'nün kabiliyetlerini aralık ayı içinde kademeli olarak artıracaklarını ve bu sayede 450 metre irtifaya kadar atış testleri ile çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

Songar'ın atış testi sırasında 3,2 MOA (Minute of ARc) atış hassasiyetine ulaşabildiğini vurgulayan Sunar, silahlı drone sisteminin güvenlik güçlerinin envanterine girmesi planlanan 25 Aralık tarihine kadar son güncellemeler ile iyileştirmelerin devam edeceğini söyledi. ASİSGUARD şirketinin Genel Müdürü Ayhan Sunar, aralık ayı içinde tek yer kontrol istasyonu sayesinde 3'lü (SWARM) uçuşu ve eş zamanlı atış ile hedef imha çalışmalarının sonlandırılacağını duyurdu.

Gece ve Gündüz Görev Yapabilecek

Hem askeri hem de güvenlik amaçlı her türlü operasyonlarda gündüz ve gece etkin olarak kullanılabilme özelliği bulunan Songar, otomatik atış stabilizasyonuna sahip ilk milli silahlı drone sistemi olarak öne çıkıyor. Tekli ya da çoklu drone sistemi ile eş zamanlı görev yapabilen Songar, hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi askeri operasyonlarda büyük önem taşıyan pek çok görevi icra edebiliyor. ASİSGUARD tarafından geliştirilen silahlı drone sistemi Songar, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 10 km yarıçaplı bir menzil içinde görev yapabiliyor.

Taciz Atışlarında ve Pusularda Kullanılacak

Üzerinde 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabilen Songar, özel esnek mermi yolu ve otomatik ateşleme mekanizmalarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Sistem özel bir müdahale gerektirmeden hızlı bir şekilde havadayken mermi değiştirerek göreve devam edebiliyor. Karakol taciz atışına, personel, araç ve konvoyların intikalindeki pusu ve tehditlere karşı geliştirilen sistem, gerektiğinde taarruz amaçlı olarak da kullanılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER