Türkiye Siber Saldırı Haberi İle Çalkalanıyor. O İki Kuruma Şok DDOS Atak Saldırı Yapıldı

27 Ekim 2019 (dün) gün boyu, boyutu 100 GB'lara ulaşan DDOS atak saldırıları Türkiye gündeminde şok etkisi yarattı. Türk Telekom ve Garanti Bankası hedef alınan olayda şirket yetkileri açıklamalarda bulundu.

Türkiye Siber Saldırı Haberi İle Çalkalanıyor. O İki Kuruma Şok DDOS Atak Saldırı Yapıldı

27 Ekim 2019 sabah saatlerinde başlayan ve 100 GB büyüklüğünde olduğu tahmin edilen siber saldırılarda başta Garanti Bankası olmak üzere Türk sitelerinin hedef alındığı görüldü. Saldırılarla ilgili olarak iki kurumdan açıklama geldi.

Saldırılarda Garanti Bankası ve Türk Telekom dışında, Vodafone ve Turkcell altyapılarında da kısmi çökmeler yaşandı.

GARANTİ'DEN AÇIKLAMA

TÜRK TELEKOM'DAN AÇIKLAMA

27 Ekim 2019 Pazar günü yaşanan ‘Siber Saldırı’ ile ilgili Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç açıklamada bulunmuştur:

“Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık.

Saldırı, Türkiye’nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur.

Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir.

Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler.

Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom’un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır…

Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir…”​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER