Türkiye'ye Büyük Siber Saldırıyı Hangi Ülkeler Yaptı?

Türkiye'de internet kullanıcıları dün akşam saatlerinde Youtube, Gmail ve Google arama motoru gibi servislere erişim sorunu sebebiyle problemler yaşadı. Kesinti sosyal medyanın gündemine otururken Türkiye'ye siber saldırı yapılan ülkeler de belirlendi. İşte detaylar...

Türkiye'ye Büyük Siber Saldırıyı Hangi Ülkeler Yaptı?

Türkiye dün akşam saatlerinde birkaç saat boyunca siber saldırı altında kaldı. Sosyal medyanın gündemine bomba gibi düşen Youtube, Gmail ve Google arama motoru erişim problemleri hakkında ilk açıklama Türk Telekom yetkililerinden geldi. Yapılan açıklamada Türkiye'deki internet servislerinin yoğun bir siber saldırı atlında olduğu duyuruldu. Bunun üzerine en çok merak edilen konuların başında da Türkiye'ye siber saldırıyı kimlerin ve nereden yaptığı sorusu oldu. Bugün itibarıyla yayınlanan veri analizlerine göre Türkiye'ye büyük siber saldırı yapıldığı tespit edilen 3 ülke açıklandı.

Türk Telekom'dan Saldırı Açıklaması

İnternet kullanıcıları uzun bir süre Google servislerine erişim sorunu yaşamıştı. Kullanıcılar erişim sorununu sosyal medyada tartışırken, Türk Telekom'dan konuyla ilgili merakları giderecek ilk açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada yaşanan internet erişim sorununun, internet sağlayıcı servislere yönelik düzenlenen siber saldırı ile ilgili olduğu ifade edildi.

Türk Telekom son açıklamasında sorunun 18:45 itibarıyla çözüldüğünü aktardı. Bu açıklamalara rağmen sosyal medya başta olmak üzere internet kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların başında ise "Türkiye'ye siber saldırıyı kim yaptı?" sorusu geldi. Türkiye'de Google servislerine erişim sorunu yaşanmasının akabinde siber saldırı haritasını gösteren Parsecure Map adlı veri programı, Türkiye'yi bugün itibarıyla en fazla siber saldırıya uğrayan ülke olarak öne çıkardı.

Siber Saldırı Yapılan Ülkeler

Türk Telekom'dan yapılan açıklamayla birlikte saat 18:45 itibarıyla Google servislerine erişim sorunu kademeli olarak çözüme kavuşturulurken, Türkiye Parsecure Map internet sitesinde an itibarıyla en fazla siber saldırıya uğrayan ülke olarak görüldü. Türkiye'ye en fazla saldırı yapan ülkelerin ABD, Hollanda ve Rusya olduğu görüldü.

Türk Telekom, internet kullanıcıları tarafından panikle karşılanan internet erişim sorununun siber saldırı ile ilgili olduğunu ve kullanıcıların bu saldırıdan en az hasarla etkilenmesi adına çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü açıkladı. Bunun ardından Türk Telekom'un bugün yaptığı yazılı açıklama ile internet erişim sorununa ilişkin bilgiler kullanıcılarla paylaşıldı.

Türk Telekom Sorunu Çözdü

"Türkiye'nin en büyük Siber Güvenlik Merkezi'ne sahip olan Türk Telekom'un gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırıdan etkilenmemesi için çalışmaların sürdüğün kamuoyunun bilgisine sunarız." şeklinde açıklama yaparak sunucuların siber saldırı altında olduğunu duyuran Türk Telekom, daha sonra yaptığı açıklamasında internet erişim probleminin çözüldüğünü duyurdu.

Siber saldırının saat 18:45 itibarıyla tamamen sona erdiğini kaydeden Türk Telekom yetkilileri, "Yurt duşu operatör kaynaklı olan sorun çözülmüş olup, yurt içi ve yurt dışı internet trafiği normal seyrine dönmüştür." denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER