Ürünlerinde Domuz Eti Çıkan Firmalar İfşa Edildi! Gurme Sucuk Skandalı

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın öncülüğünde gerçekleştirilen laboratuar çalışmalarının sonuçları vatandaşların bilgisine sunuldu. Taklit ve tağşiş ürünlerin bulunduğu kamuoyu ile paylaşılan listede en çok merak edilen kategori et ürünleri kategorisi oldu. Bu kategoride, vatandaşların en çok tercih ettiği ve Türkiye'de pek çok markette satışının yapıldığı Gurme Sucuk ile Gurme Gıda markasının ürünlerinde domuz eti bulunduğu tespit edildi.

Ürünlerinde Domuz Eti Çıkan Firmalar İfşa Edildi! Gurme Sucuk Skandalı
Skandal listeye ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada; "laboratuar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır."

İçeriğinde domuz eti bulunan gıdalar ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan laboratuar çalışmaları neticesinde hileli gıdalar ve domuz eti içeren et ürünlerinin listesi kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye'de pek çok şubesinin bulunduğu ve bunların dışında gıda marketlerin reyonlarında da yer alan bu et ürünleri markalarının faaliyet gösterdikleri yerler ile birlikte hangileri olduğu vatandaşın bilgisine sunuldu.

Gurme Gıda Et Ürünlerinde Domuz Eti Bulundu


Taklit ve tağşiş ürünler arasında inanılmaz sahtekarlıklar tespit edilirken, domuz eti çıkan firmalar arasında Gurme Gıda da yer alıyor. Kocaeli merkezli üretim tesisi bulunan Gurme isimli markanın Macar Salam Hamur Harcı'nda domuz eti tespit edilirken kangal fermente sucuktan da domuz eti çıktı. Vatandaşların bilgisine sunulan skandal listenin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından vatandaşlar Gurme Gıda'nın sahibinin kim olduğunu araştırıyor. Gurme markası adı altında piyasaya sürülen pek çok et üründe domuz eti kullanıldığı tespit edilen Gurme Gıda San. Tic. Ltd. Şti.'nin sahibi İlko Köse olarak biliniyor.


Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Açıklama


Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak hayata geçirilen bu uygulamamız ile;

  • Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

  • Gıda sektöründe haksız rekabetin önüne geçilmesi,

  • Tüketiciler nezdinde firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması,

  • Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.


"Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır."

618 Firmaya Ait 1211 Ürün Yayınlandı


Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapmış olduğu kamuoyu açıklamasıyla birlikte, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlandığını açıkladı. Bu sayede ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edildi.

DİĞER FİRMALAR BURDA TIKLAYINIZ
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 14:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özkan
Özkan - 3 ay Önce

Yazıklar olsun

SIRADAKİ HABER