Van’da Yaşanan Çığ Felaketinden Sonra Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor! Van’da Son Durum

Van’da çığ altında kalan vatandaşlar için yapılan arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Dün 3 cansız bedene ulaşılmasıyla birlikte çığ felaketinde toplam can kaybı sayısı 41’e yükseldi. Çığ altında arama çalışmaları devam ediyor…

Van’da Yaşanan Çığ Felaketinden Sonra Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor! Van’da Son Durum

Çarşamba günü Van Bahçesaray yolunda seyir halindeki bir minibüsün üzerine çığ düşmüş ve çığ altında kalan minibüs içindeki 5 vatandaş hayatını kaybetmişti. Bu olayda 8 kişinin de yaralı olarak çığ altından çıkarıldığı felakette karlar altında kalan 2 kişiyi bulmak için arama kurtarma çalışmaları bölgede devam ettiği sırada ekiplerin üzerine ikinci bir çığ düşmüştü. İkinci çığ felaketi sonucunda 33 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Son olarak dün de facia bölgesinde 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı aktarıldı. Van’da yaşanan bu çığ felaketleri sebebiyle toplamda 41 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

İlk çığ felaketinin yaşanmasının ardından bölgede arama kurtarma faaliyetleri sürdüren ekibin üzerine bir çığ daha düşmesi can kayıplarını artırdı. İlk çığ düşmesinde hayatını kaybeden 5 kişi ile birlikte çığ felaketinde toplam can kaybı sayısı 41’e yükselirken, yaralı sayısı da 84 olarak belirlendi. Havanın kararması ile birlikte dün akşam saatlerinde ara verilen çığ altında kalanları arama kurtarma çalışmalarına bugün devam ediliyor. Çığ altında kalan bir itfaiye eri için arama çalışmalarına bu sabah yeniden başlandı.

Çığ Bölgesine Giriş Yasak

Van’ın Bahçesaray kara yolunda bulunan Yukarınarlıca Mahallesi’nde önlem alan jandarma ekipleri, güvenlik sebebiyle vatandaşların çığ bölgesine gitmesine izin vermiyor. Çevre illerden Bahçesaray mevkiine gönderilen çok sayıda 112, UMKE, AFAD, Kızılay ekipleri köyde hazır bekletiliyor. Bölgede toplamda 180 personel, 23 araç ve 1 Mobil Koordinasyon Merkezi görev yapmaya devam ediyor.

Van Valisi Bilmez’den Açıklama

Bölgede yürütülen arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, çalışmalardaki son durum ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklama yaptı. Felaket bölgesinde 2 vatandaşımızın daha çığ altında kaldığın değerlendirildiğini ve arama kurtarma ekiplerinin bu yönde çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Mehmet Emin Bilmez bölgedeki yoğun kurtarma çalışmalarının yürütüldüğünü ifade etti.

Son durumda çığ altında kalan 2 vatandaşımızı arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine çığ düştüğünü açıklayan Vali Bilmez, “Yapılan çalışmalarda arama kurtarma ekiplerindeki 25 kişi kurtarıldı ve hastanelere sevk edildi. Bölgeye çok sayıda yeni ekip takviye edildi.” açıklamasında bulundu. Çığ felaketinin yaşandığı bölgeye 15 ambulans ile birlikte yeni AFAD ve UMKE ile diğer ekiplerin gönderildiğini aktaran Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Çığ tehlikesi devam ediyor. Vatandaşların ekiplerin uyarılarına dikkat etmelerini ve bölgeye giriş yapmamalarını istiyoruz.” şeklinde uyarılarda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER