Verilen Süre Doldu YPG Geri Çekildi Mi?

Son Dakika: ABD'ye verilen 120 saatlik süre doldu. Terör örgütü YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesi için verilen süre sona erdi. YPG Geri çekildi mi? İşte merak edilenler...

Verilen Süre Doldu YPG Geri Çekildi Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sureiye'den teröristlerin çekilmesi için ABD ile varılan mutabakata ilişkin, "120 saat anlaşmasına uyulduğu takdirde ne ala, uyulmadığı takdirde 120 saat bittiği anda tekrar harekatı bıraktığımız yerden devam ettiririz." ifadelerini kullanmıştı. Türkiye'nin ABD ile vardığı son anlaşma çerçevesinde terör örgütü PYD'nin Barış Pınarı Harekatı ile oluşturulan güvenli bölgeden çekilmesi için verilen 120 saatlik süre, dün akşam 22.00 itibarı ile doldu. Peki YPG geri çekildi mi, şimdi ne olacak?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen basın bildirisi ile Barış Pınarı Harekatı'na dair son gelişmeler kamuoyu ile paylaşıldı. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Yarbay Şebnem Aktop yaptığı açıklamada, ABD ile Türkiye arasındaki anlaşma çerçevesinde PKK/YPG'nin belirlenen güvenli bölge dışına çekilmesi, ağır silahlarının toplanması ve tahkimatların tahrip edilmesi için öngörülen 120 saatlik sürenin devam ettiğini bildirdi.

136 Araç Bölgeden Çıkış Yaptı

ABD ile yapılan anlaşma kapsamında PKK/YPG'li teröristlerin bölgeden çıkması sürecinin takip edildiğini aktaran Yarbay Şebnem Aktop "Bölgeden 136 araç çıkış yapmıştır." dedi. Birliklerimizin emniyet altına alınan hatlarında keşif ve gözetleme faaliyetlerine devam ettiğini kaydeden Aktop, "Terörist unsurların faaliyetleri devamlı olarak termal silah dürbünleri, kara gözetleme radarları ve İHA'lar ile gece ve gündüz kontrol edilmektedir." ifadelerini kullandı.

TSK tarafından güvenli bölgenin tesis edilmesine yönelik ABD ile varılan mutabakata tam olarak uyum sağlandığı belirtilirken PKK/YPG'li teröristlerin ise şu ana kadar 42 ihlal gerçekleştirdiği tespit edildi. Taciz ve ihlallere karşı meşru müdafaa hakkımızın daima geçerli olduğunu belirten MSB Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Yarbay Şebnem Aktop, bu ihlallere dair tüm detayların anlık olarak ABD ile paylaşıldığını aktardı.

775 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Barış Pınarı Harekatı kapsamında 775 terörist etkisiz hale getirildi ve 160 yerleşim yeri ile 2 bin 200 kilometrekare alan kontrol altına alındı. Kontrol atlına alınan bölgede yaşamın yeniden normal şekilde tesis edilmesi için çalışmalar devam ediyor. Mayın ve EYP gibi patlayıcı maddelerin temizliğine büyük titizlikle devam ediliyor. Bugüne kadar 40 mayın ve 222 el yapımı patlayıcının etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Yarbay Şebnem Aktop bugüne kadar toplam 7 askerin şehit olduğunun altını çizdi ve hareket bölgesinde görev yapan 90 askerin yaralandığını belirtti.

Bölgede Terörist Olması Halinde Etkisiz Hale Getirilecek

ABD ile yapılan mutabakat çerçevesinde güvenli bölgenin tesis edilmesine yönelik mutabakataın suresine dün akşam 22.00 itibarıyla doldu. Bu süreden sonra bölgede terörist olması halinde güvenlik kaynakları bölgede tespit edilen teröristlerin etkisiz hale getirileceğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER