Volkswagen Manisa'ya Fabrika Kuracak Mı? Karar Bir Kez Daha Ertelendi?

Volkswagen'in Manisa'da kuracağı yeni üretim tesisi adeta yılan hikayesine döndü. Alman otomotiv devi VW, fabrikayla ilgili kesin kararını en erken şubat ayı içinde açıklayacağını duyurdu. Volkswagen Manisa'da fabrika kurmaktan vazgeçecek mi?

Volkswagen Manisa'ya Fabrika Kuracak Mı? Karar Bir Kez Daha Ertelendi?

Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW), Türkiye'de kurmaya hazırlandığı yeni otomobil üretim tesisi ile ilgili kesin kararını, en erken şubat ayı içinde verebileceği açıklandı. Şirketin Almanya Wolfsburg'da yer alan merkezindeki kaynaklara dayandırılan haberlere göre söz konusu fabrika kurma ile ilgili nihai değerlendirmenin en erken 2020'nin ilk çeyreğinin ortalarından itibaren gündeme geleceği belirtildi. Böylelikle uzun bir süredir kararın açıklanması ertelenirken, dünya markası VW'nin Türkiye dışındaki alternatifleri de gündeme almasından endişe ediliyor.

Şubat Ayına Kadar Gündemde Değil

Almanya merkezli otomobil dergisi "Automobilwoche" de daha önce yaptığı ve şirket yetkililerine dayandırdığı haberde, Manisa'da kurulması planlanan fabrika hakkındaki nihai kararın şubat ayından önce beklenmediğini ifade etmişti. Volkswagen'in Skoda Superb ve Passat modellerini üretmeyi planladığı yeni üretim tesisi hakkındaki kararın bu yıl ekim ayında açıklanması gündeme gelmişti. Fakat şirket, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik başlattığı 9 Ekim tarihli Barış Pınarı Harekatı'nın ardından fabrika kararını ertelediğini kamuoyuna duyurmuştu. VW'nin bu kararı almasında Alman siyaseti ve kamuoyunda yarattığı tartışma gerekçe gösterilmişti.

Suriye'nin kuzeydoğusunda gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı'nın endişeyle takip edildiğini ve bu harekatın devam etmesi halinde şirketin Manisa'da kurulması planlanan fabrika hakkında yeni stratejiler geliştirebileceği vurgulanmıştı. Manisa'da yaklaşık 5 bin kişiye iş imkanı sağlayacak fabrikanın ne zaman kurulacağı tam bir muammaya dönüştü.

Manisa Yerine Doğu Avrupa Alternatifi

DW Türkçe'den alınan haberlere göre, şubat ayına kadar geçen süreçte yeni üretim tesinin Manisa'da kurulması yönünde bir karar çıkmaması halinde, şirketin tamamen yeni bir fabrikja arayışına girmekten ziyade, mevcut fabrikalarından birinde genişlemeye gittiği düşündüğü belirtiliyor. Bu durumda hali hazırda Doğu Avrupa ülkelerinde bulunan Volkswagen fabrikalarına yatırımların kayacağı yönünde beklentiler oluşmaya başladı. Sektör gözlemcileri özellikle Bratislava'nın gündemdeki en önemli yer konumuna yükseldiğine dikkat çekiyor.

Volkswagen'in yeni fabrika arayışı sürecinde Türkiye'nin en büyük rakipleri, Bulgaristan'ın yanı sıra Romanya ve Yunanistan olarak öne çıkıyor. Söz konusu ülkelerin, özellikle Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra şirketin fabrika kararını ertelemesinin ardından Volkswagen için pek çok teşvikte bulunduğu biliniyor.

2 Ekimde 1 Milyon TL Sermayeli Şirket Kurmuştu

Alman otomotiv devi Volkswagen'in ekim ayında kararını ertelemesinin ardından yeni yıla girilmeden kararını açıklaması bekleniyordu. Fakat şirket erteleme sürecinde de Manisa'da kurulması planlanan fabrika hakkında hangi karar aşamasında olduklarına dair açıklamada bulunmamıştı. Volkswagen, 2 Ekim tarihinde Manisa'da 943 milyon 500 bin TL sermayeli şirket kurmuş, şirketin Ticaret Siciline kayıt olması fabrikayla ilgili atılan ilk adım olarak dikkat çekmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER