Volkswagen Yönetiminden Türkiye Yatırımı Açıklaması! Manisa'ya Fabrika Kurulacak Mı?

Alman otomotiv devi Volkswagen'in Manisa'da kurmayı planladığı yeni üretim fabrikasının resmi kararını ertelemesinin ardından VW'nin CEO'su Herbert Diess önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Volkswagen Yönetiminden Türkiye Yatırımı Açıklaması! Manisa'ya Fabrika Kurulacak Mı?

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı sebebiyle, daha önce Manisa'ya kuracağını açıkladığı yeni üretim tesisinin resmi açıklamasını erteleme kararı almıştı. Alman otomotiv devi VW, 2020 - 2024 dönemi yatırım planını kamuoyu ile paylaştı. Dev şirket,  2024 yılına kadar elektrikli ve hibrit otomobillerin yanı sıra dijital teknolojiler geliştirmek için 60 milyar avro yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bunun yanı sıra Passat ve Skoda Superb modellerini üretmek için Manisa'da 1 milyon TL sermayeli "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ" unvanlı şirket kuran VW'nin fabrikanın resmi kararını açıklamayı ertelemesinin ardından yeni açıklamalar yapıldı.

"Türkiye'de Kurmazsak Başka Ülkede de Kurmayız"

Volkswagen yönetim kurulu başkanı Herbert Diess, şirketin Türkiye yerine fabrikasını Bulgaristan ya da Romanya gibi yatırım almak isteyen ülkelerde kuracağı söylentileri hakkında net açıklamada bulundu. VW'nin CEO'su " Türkiye'de fabrika kararı almazsak, araçları mevcut fabrikalarımızda üretiriz." diyerek tartışmalara son noktayı kurdu.

Manisa'da kurulması planlanan yeni fabrika konusunda kararını erteleyen Alman otomotiv devi Volkswagen ile Türkiye'nin görüşmelere devam ettiği öğrenildi. Türkiye'de ihracat yapan tüm otomotiv ana ve yan sanayi şirketlerinin üyesi olduğu Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, konu ile ilgili görüşlerini değerlendirirken Türk hükümet yetkililerinin VW ile irtibat halinde olduğunu bildiğini ve sonucun beklendiğini aktardı.

Volkswagen ile Görüşmeler Sürüyor

Alman basınında yer alan haberlere göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Ankara'da düzenlenen bir görüşme sırasında, "Alman temsilciler ile her zaman görüşüyoruz. Bizim görevimiz yatırımcı Volkswagen ile görüşmek" ifadelerini kullanarak Türk ve Alman yetkililerin 1 milyon TL'lik yatırım bütçesine sahip yeni üretim tesisi hakkında temasların sürdüğünü teyit etti.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca da Alman otomotiv devinin Türkiye'deki sektör tedarikçileri ile görüşmeler yaptığını kaydetti. Kanca, VW'nin bir kaç ay öncesinden tedarikçi ve şirketlerle görüşmelere başladığına dikkat çekerek "Bu konuda somut sorular yönelttiler. Bu talepleriyle alakalı olarak irtibatta olmayı sürdürüyorlar." ifadelerini kullandı.

4 Bin Kişiye Ekmek Kapısı Olacak

Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı Alman basınında yoğun eleştirilere neden olmuş, bunun üzerine VW yeni fabrika ile ilgili beklenen açıklamayı erteleme kararı aldığını duyurmuştu. Volkswagen'in toplamda 1 milyar euro üzerinde bir yatırım maliyeti ile Manisa'da kurmayı planladığı yeni üretim tesisin yılda 300 bin araç üretmesi ve yaklaşık 4 bin kişiyi de istihdam etmesi planlanıyor. Fabrika inşasının 2020 yılı sonunda başlayıp, 2022 yılında üretime geçilmesi öngörülüyor. Fabrikada yalnızca VW Passat ve Skoda Superb modelleri üretilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER