Volkswagen'in Yatırımı Ülkemize Olan Güvenin Göstergesi

Volkswagen Türkiye yatırımı nedir, maliyeti nasıldır ve sıfır araç vergi sistemi düzenlemesi nasıl yapılacak? Merak edilen sorunların cevaplarına yazımızdan bakabilirsiniz. Ayrıca Volkswagen'in Türkiye yatırımı detaylarına bakabilirsiniz.

Volkswagen'in Yatırımı Ülkemize Olan Güvenin Göstergesi
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, "Dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Volkswagen (VW) markasının yatırım için ülkemizi seçmesi ülkemize olan güvenin de açık bir göstergesidir." açıklamasında bulundu. Alman devi otomotiv firması Volkswagen'in Manisa'da şirket kurmasını değerlendiren OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu, bu durumun Volkswagen'in iç pazarımıza güvenini de ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Volkswagen'in Manisa'da 943,5 milyon lira sermayeli "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ" unvanlı şirket kurmasına hakkında yazılı bir açıklamada bulunan Şahsuvaroğlu, VW'nin ülkemize yatırım için ilk adımı atmış olmasını büyük bir mutlulukla karşıladıklarını vurguladı. Yatırım için Türkiye'nin seçilmesini VW'nin ülkeye olan güvenini de ortaya koyduğunu ifade eden Şahsuvaroğlu, "En son ülkemize otomotiv markaları yatırımının 22 yıl önce yapıldığını düşünürsek bu haberin ne denli önemli olduğunu daha net kavrayabiliriz." değerlendirmesini yaptı.

Sıfır Araç Vergi Sistemi Yeniden Düzenlenebilir


Manisa'da kurulan VW şirketi ile ilgili olarak bu yatırımın vergi sisteminde de birtakım yeniliklere vesile olabileceğini kaydeden Şahsuvaroğlu, "Bu yatırım lie otomotiv ürünlerine uygulanan karmaşık vergi sisteminin de yeniden ele alınmasına imkan bulunmuştur." açıklamasında bulundu. Gelecek dönemde sıfır araç satın alımlarında uygulanan vergi sistemimizin Avrupa Birliği standartlarına uygun seviyede, yalın ve kolay anlaşılabilir bir hale getirilmesinin gündeme gelebileceğini ifade eden Şahsuvaroğlu, "Bu yatırım kararının ülkemize, milletimize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyor, bu yatırımın gerçekleşmesinde dahili bulunan yöneticilerimize de teşekkür etmek istiyorum." diyerek yazılı açıklamasını sonlandırdı.

"Bu Yatırım Sakarya'da Olmasını Çok Arzu Ederdim"


Öte yandan Sakarya Ticaret ve  Sanayi Odası (SATSO) Eski Başkanı Mahmut Kösemusul, Volkswagen'in Manisa iline yatırım yapacak olmasını değerlendirdi. "Bu yatırımın Sakarya'da olmasını çok arzu ederdim" sözleriyle bir dönem Sakarya'ya yapılacağı konuşulan Volkswagen yeni üretim tesisinin Manisa'da yapılma kararını yorumladı. "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi A.Ş. ülkemize ve Manisa ilimize hayırlı olsun. Manisa da mutlaka hak etmiştir ancak yatırım rekabetinde kırgınlık olmaz. Sakarya’mız otomotivde hak ettiği yerlere, şehrine sevdalı, idealist insanlarla bir gün mutlaka ulaşacaktır." açıklamasında bulundu.

14 Yıl Sonra Yatırım Yaptı


Türkiye Volkswagen'i uzun yıllar boyunca ülkede yeni üretim tesisi kurma konusunda yatırıma davet etti. İlk olarak 2005 yılında VW'nin Türkiye Distribütörü Doğuş Holding VW'yi üretim fabrikası kurması konusunda yatırıma davet etmişti. Bu yıldan sonraki yıllarda da söz konusu çağrı hem Doğuş Oto hem de Ankara tarafından birçok kez dile getirildi. Manisa'da yeni fabrika kuran Volkswagen tam 14 yıl sonra yatırım davetine evet yanıtını verdi.

VW İçin 5 Milyar TL'lik Yetki Gündemde


Yabancı yatırımlara proje bazlı devlet yardımı verilmesinde 5 milyar TL'ye kadar proje sözleşmesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı'nca imzalanabilecek. Resmi Gazete'nin 2 Ekim 2019 tarihli sayısında yatırımlara proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin kararda değişiklik öngören Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Bu kararla birlikte mevcut durumdaki uygulamaya eklenen ek madde uyarınca 5 milyar TL sabit yatırım tutarında ve komple yeni yatırım niteliğinde yatırım projelerine ilişkin olarak yabancı yatırımlar kanununda tanımlanan yabancı yatırımcılar ile özel hukuka tabi yatırım projesi imzalamaya Sanayi ve Teknoloji Bakanı yetkili olacak.

VW'nin yeni üretim tesisi için Bulgaristan ile Türkiye arasında kaldığı biliniyordu. Kararını Türkiye'den yana kullanan Alman otomotiv devi, Türk otomotiv sanayinin 60 yıllık bir geçmişe sahip olmasını göz önünde bulundurdu. Türkiye  bugün itibarıyla Avrupa'nın 5. dünyanın 15. otomotiv üreticisi konumunda yer alıyor. Toplam üretim kapasitesi 2 milyon adet olan otomotiv sanayi 13 yıl boyunca da ihracatın lokomotifi konumunda yer alıyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER