WhatsApp Kullananlar Dikkat! Bugünden İtibaren Yasaklanıyor!

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok kullanılan mesajlaşma ve sesli, görüntülü konuşma uygulaması WhatsApp, 7 Aralık tarihinden itibaren toplu mesaj atılmasını yasaklıyor. Toplu mesajlara artık izin verilmeyecek...

WhatsApp Kullananlar Dikkat! Bugünden İtibaren Yasaklanıyor!

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma ve konuşma uygulaması WhatsApp'ta yeni bir dönem başlıyor. WhatsApp uygulamasının sahibi olduğu Facebook yönetiminden yapılan açıklamada, WhatsApp mobil uygulamasında toplu mesajlara artık izin verilmeyeceği duyuruldu. Kullanıcı odaklı yeni bir değişikliğe imza atmaya hazırlanan WhatsApp mobil uygulamasında yeni bir uygulamaya geçildi. Buna göre WhatsApp üzerinden atılan toplu mesaj özelliğinin amaç dışı kullanımı sebebiyle şikayetçi olan kullanıcıların artık bu dertten kurtulacağı öğrenildi. WhatsApp, reklam şirketleri başta olmak üzere benzeri kuruluşların toplu mesajlar atarak kullanıcılara rahatsızlık vermesine engel olmak için bu özelliği yasaklayacağını duyurdu.

WhatsApp Yönetiminden Bildiri Yayınlandı

Türkiye'de de hemen hemen bütün akıllı telefonlarda mutlaka kendine yer bulan anlık mesajlaşma ve konuşma uygulaması WhatsApp'ta toplu mesaj gönderimi 7 Aralık tarihinden itibaren yasaklanıyor. Konuyla ilgili bildiri yayınlayan WhatsApp mobil uygulaması yönetimi şu ifadelere yer verdi: "Bu, bütünsel bir yaklaşım gerektiren bir sorundur ve WhatsApp, otomatik veya toplu mesajlaşma veya kişisel olmayan kullanım gibi Hizmet Şartlarımızı ihlal eden suistimali önlemek için elindeki kaynakları kullanma (yasal işlem dahil) kullanmayı taahhüt eder. Bu nedenle, teknolojik yaptırıma ek olarak, bu tür bir istismarın platformdaki kanıtlarına bağladığımız bireylere veya şirketlere karşı yasal işlem yapıyoruz."

İhlal Edenlere Yasal İşlem Uygulanacak

Söz konusu bildiride WhatsApp üzerinden toplu mesaj gönderiminin 7 Aralık 2019 tarihinden itibaren başlayacağı duyuruldu. Bununla birlikte WhatsApp otomatik ya da toplu mesajlaşma veya kişisel olmayan kullanım gibi "WhatsApp Hizmet Şartları" kurallarının ihlal edilmesi durumlarında bu ihlalleri gerçekleştiren kullanıcıların tespit edilmesinin ardından yasal işlemlerde bulunacağı belirtildi. WhatsApp uygulamasının bu gibi durumlarda yasal işlem yapmaya devam hakkını saklı tuttuğu hatırlatıldı.

Örnek olarak platform dışı bilgiler, şirketlerden WhatsApp'ın şartlarını ihlal edecek şekilde kullanma yetkilileri hakkında hak iddialarını içermektedir. WhatsApp yönetiminden yapılan açıklamada "Bu yazı, kötüye kullanım kanıtı olan şirketlere karşı, kötüye kullanım 7 Aralık 2019'un ötesinde de devam ederse veya bu şirketler söz konusu tarihten önce başka platformda kötüye bağlantısı kanıtlanırsa, yasal işlemlerde bulunacağımızı bildirir." ifadeleri kullanıldı.

Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp mobil uygulamasının bu kararı uzun bir süre uygulamaya devam edeceği öğrenildi. Spam mesajların gönderilmesine bir çözüm bulununcaya kadar en azından 1, 2 sene boyunca WhatsApp uygulamasında toplu mesaj atmanın yasak olarak devam edeceği düşünülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER