Yargı Reform Paketi Yasalaştı

Türkiye Büyük millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülen Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi Kurul tarafından kabul edilerek yasalaştı. İşte haberin detayları...

Yargı Reform Paketi Yasalaştı

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi kapsamında düzenlenen amaç ve hedeflere yönelik yeni uygulamalar içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldükten sonra oy birliği ile kabul edilerek yasalaştı. Kanun kapsamında baroya kayıtlı ve en az 15 yıl kıdemi bulunan  avukatlara hususi damgalı pasaport verilecek. Fakat avukatların haklarında, Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması şartı aranacak.

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketinde kabul edilen maddelere göre, OHAL döneminde düzenlenen KHK'lar ile pasaportları iptal edilenlere, haklarında idari veya adil işlemler lehine sonuçlanmış ise pasaportları iade edilecek. Bu şekilde KHK'lar ile pasaportları iptal edilenler ya da pasaport çıkarma talepleri reddedilenlere, belirli şartları yerine getirmeleri koşuluyla kolluk birimleri tarafından yapılan araştırma neticesine göre İçişleri Bakanlığı öncülüğünde pasaportları verilebilecek.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin yasalaşan ilk paketine göre avukatlık staj ve noterlik staj başvurularında, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'nda başarılı olma şartları aranacak. Bu şartlara ek olarak, hakim adaylığı sınavına girmek ve avukatlık veya noterlik stajına başvuruda bulunmak için Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'nda ya da İdari Yargı Ön Sınavı'nda başarılı olma şartı öne çıkacak.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'na, hukuk fakültesi mezunları, yabancı bir hukuk fakültesini bitirip denklik belgesi alanlar girebilecek. Sınav yılda en az bir defa yapılacak. İdari Yargı Ön Sınavı'na ise hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az 4 yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanlar girebilecek. Sınavlar KPSS gibi 2 yılda en az bir defa olacak şekilde Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı gibi Adalet Bakanlığı'nın bizzat imzalayacağı protokole göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından hazırlanacak. Sınavların test şeklinde olacağı, en az 100 soru barındıracağı ve 100 puan üzerinden değerlendirilip en az 70 puan adayların başarılı sayılacağı öğrenildi.

3 Ay İçinde Karar Verilecek

Aynı veya farklı bölge idare mahkemesi dairelerince benzer olaylarda verilen kesin nitelikteki kararlar arasındaki aykırılık veya uyuşmazlığın giderilmesine ilişkin gerekçeli istemler, uyuşmazlığın konusuna göre Danıştay İdari veya Vergi Dava Daireleri kurullarınca 3 ay içinde karara bağlanacak. Yalanan hukuki ihtilafların giderilmesine dair verilen netice kararları kesin nitelikte olarak kabul edilecek. Kanun kapsamında hukuk yargılaması esnasında uygulanan ses ve görüntü nakledilmesi yoluyla duruşma yapılmasına dair idari hükümler, idari yardı da uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2019, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER