YDS Sınav Giriş Belgeleri Açıklandı! ÖSYM Yabancı Dil Sınavı Giriş Yeri Sorgulama İşlemi

ÖSYM, YDS adaylarının merakla beklediği sınav giriş yerlerini bugün itibarıyla açıkladı. Yabancı Dil Sınavı (YDS) girecek adaylar, ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden sınav giriş belgelerine ulaşabilirler. İşte ÖSYM YDS giriş yeri sorgulama...

YDS Sınav Giriş Belgeleri Açıklandı! ÖSYM Yabancı Dil Sınavı Giriş Yeri Sorgulama İşlemi

Yabancı Dil Sınavı'na girecek adayların merakla beklediği YDS Sınav Giriş Belgeleri, ÖSYM tarafından bugün resmen açıklandı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre 1 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2019- YDS / 3) adaylarının, sınava girecekleri bina, salon atanma işlemlerinin tamamlandığı duyuruldu. YDS'ye girecek adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınav Giriş Belgesi'ni ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan ais.osym.gov.tr adresi üzerinden 21 Kasım 2019 tarihinden itibaren T.C kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecekler.

YDS Sınav Giriş Belgesi Sorgulama

Yabancı Dil Sınavı'na, kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dâhil olmak üzere, aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personel katılabilir. Bunun yanı sıra yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler ve üniversiteler tarafından kendilerinden YDS puanı istenen öğrenciler de bu sınava katılım gösterebilir.

Ayrıca araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine YDS sonuçları göz önüne alındığından lisans eğitimlerinde son sınıfta ya da son sınıftan bir önceki sınıfta okumaya devam eden öğrenciler de bu sınava katılabilir.

YDS Ne Zaman Yapılacak?

2019 YDS/3 sınavı, ÖSYM'nin açıkladığı sınav takvimine göre, herhangi bir aksi durum olmazsa 1 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. YDS sonuçları ise 24 Aralık 2019 tarihinde adayların erişimine açılıp açıklanacak.

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı YDS cevap kağıtları, ÖSYM tarafından optik okuyucu ile okunduktan sonra, bilgisayar ortamında değerlendirmeye alınacaktır. Bu değerlendirme sonucunda yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak ve yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.

Adayların doğru cevap sayıları toplandıktan sonra 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır. Yabancı dil seviyesi, sınava katılım gösteren tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden şu şekilde notlandırılmaktadır:

  • 90 –100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
  • 80 -89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
  • 70 -79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
  • 60 -69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
  • 50 -59 arasındaki puanlar (E) seviyesi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER