Yerli Otomobilin İlk Özellikleri Belli Oldu! İstanbul-İzmir Arası 10 Lira Yakacak

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından geçtiğimiz günlerde örtüşü şekliyle fotoğrafları paylaşılan yerli otomobil hakkında ilk detaylar öğrenildi. 2022 yılında piyasa çıkarılacak otomobil son teknoloji elektrikli motoruyla İstanbul-İzmir arasını 10 liraya gidecek…

Yerli Otomobilin İlk Özellikleri Belli Oldu! İstanbul-İzmir Arası 10 Lira Yakacak

27 Aralık Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla düzenlenecek olan lansmanda kamuoyuna tanıtılacak yerli otomobil hakkında ilk detaylar gelmeye başladı. 2017 yılında yeniden startı verilen yerli otomobil projesinde beklenen prototipin üzeri örtülü fotoğrafları geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden paylaşılmıştı. Ferrari ve Lamborghini markalarında tasarımcı olarak görev yapan İtalyan Pininfarina şirketi tarafından tasarlanan yerli otomobilin ilk fotoğraflarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medya hesabından paylaştı.

Tasarımı İçin Anket Yapıldı

Gebze’de gerçekleştirilmesi planlanan tanıtım töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından örtüsü kaldırılacak olan yerli otomobilin tanıtımına sayılı günler kaldı. Cuma günü prototip modelin görücüye çıkması beklenirken araç hakkında ilk detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Tamamen elektrikli olacak yerli otomobil, C segmentinde SUV olarak dizayn edildi. Aracın 2022 yılında piyasaya sürülmesi beklenirken, araçta bine yakın teknik özelliğin tanımlaması yapıldı.

Yüzde 100 yerli olarak üretilen ve bütün hakları Türkiye’ye ait olan elektrikli otomobilin tasarımında 2 bin uzmanın katıldığı bir anket düzenlendi. Görüşmelerde alınan geri dönüşlere göre başta tasarım olmak üzere tüm teknik detaylar şekillendirilmiş oldu. Bünyesinde 3. seviye otonom sistem kullanılan yerli otomobilde, sürüş çevresinin denetlenmesi ve şerit takip sistemleri gibi pek çok özellik bulunduğu öğrenildi. Audi A8 modelinde yer alan otonom sürüş sistemleri yerli otomobile aktarıldı. Bununla birlikte yerli otomobilin B ve C segmentlerinde iki farklı kasa tipiyle satışa çıkarılması bekleniyor.

Kendi Kendine Gidebilecek

Yerli otomobil, şehirlerin altyapıları, regülasyon ve yol verilerinin geliştirilecek yazılım ile entegrasyonu sonrasında yüksek otomasyon olan 4. seviyeye çıkarak Google'un kendi kendine gidebilen aracı Waymo gibi belirli ortam ve durumlarda sürücü müdahalesi olmadan gidebilecek. Ayrıca özel bir asistan görevini de yerine getirmesi beklenen yerli otomobil, gelecekte akıllı ev sistemleriyle entegre bir şekilde kullanılabilecek. Bu bağlantıların kurulmasıyla yerli otomobil, evdeki elektronik eşyaların kontrolü fonksiyonlarını da yerine getirebilecek.

Aktif ve pasif güvenlik donanımları ile 2022 yılında satışa çıkacak olan yerli otomobilin Euro NCAP’ten 5 yıldız almayı hedeflediği öğrenildi. Euro NCAP hibrit ve elektrikli araç karetgorisinde 2019 yılı test sonuçlarına bakıldığında Tesla, Audi, Lexus ve Mercedes gibi lüks otomobillerin 5 yıldız aldığı görülüyor.

Tek Şarjda 500 KM Gidecek

Tek dolum batarya ile 500 kilometreyi yakalaması hedeflenen yerli otomobilin batarya teknolojisi 300 kişilik Ar-Ge ekibi tarafından dizayn edilecek. Normal bir priz ile 10 saatte şarj olacak yerli otomobil, DV şarj ünitesi ile ise 30 dakikada hazır hale gelecek.Farklı modeller için 160 km'den 280 km kadar hıza ulaşması planlanan yerli otomobilin 100 kilometrede 2 liralık bir şarj maliyeti olacak. Bu rakamlara göre yerli otomobilin İstanbul – İzmir arasını 10 liraya gidebileceği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER