Yerli Otomobilin Konsolunu Uçak Mühendisleri Tasarladı

Geçtiğimiz ay kamuoyuna tanıtılan yerli otomobilin iç tasarımında son teknolojik donanıma sahip orta konsol dikkatleri çekmişti. Orta konsolun tasarımında milli helikopterin tasarımını gerçekleştiren mühendislerin dokunuşu olduğu öğrenildi. İşte detaylar...

Yerli Otomobilin Konsolunu Uçak Mühendisleri Tasarladı

Piyasadaki hiçbir araçta bulunmayan bir stile sahip olan yerli otomobilin orta konsolu ve iç tasarımı ile ilgili çok konuşulacak detaylar gelmeye başladı. Geçtiğimiz ay tanıtımı yapılan yerli otomobilin en çok dikkat çeken özelliklerinden biri de teknolojik iç tasarımı ve orta konsolu olmuştu. Milli helikopterin de tasarımını gerçekleştiren uçak mühendisleri tarafından tasarlandığı öğrenilen orta konsolun uçaklarda bulunan gaz koluna benzer bir şekilde dizayn edildiği görülüyor. Bu konsolda piyasada pek çok araçta bulunmayan dikkat çekici özellik de bulunuyor.

Yerli Otomobil 2022'de Yollarda

Geçtiğimiz ayın son haftasında Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle kamuoyuna tanıtılan yerli otomobil, geçtiğimiz hafta da ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen dünyanın en büyük elektronik fuarı CES'te mobilite şirketlerinin temsilcilerine sunulmuştu.

2022 yılında yollarda göreceğimiz yerli otomobilin SUV ve sedan şeklindeki iki modeli tüm otomobil çevreleri ve halk tarafından tam not aldı. Aracın kamuoyuna tanıtımı gerçekleşir gerçekleşmez, hem ülke içinden hem de yurt dışından çok sayıda ön sipariş alması, yerli otomobilin henüz satışa çıkmadan dahi kendini ispatlamış olduğunun göstergesi olarak kabul edildi.

Temeli Bu Yıl Atılacak

Gebze'de bulunan Bilişim Vadisi'ndeki tanıtım töreninin ardından aracın üretileceği fabrikanın kurulacağı il de açıklandı. Toplamda 5 bine yakın kişinin doğrudan çalışacağı ve dolaylı yoldan ise 20 bin kişiye iş imkanı sunacak olan fabrikanın, otomotivin başkenti olarak ifade edilen Bursa'nın Gemlik ilçesindeki askeri arazi üzerine kurulacağı açıklandı. Yaklaşık 1 milyon metrekare alana kurulacak fabrikanın temellerinin ise önümüzdeki aylarda atılarak bu yıl içinde ciddi bir ilerleme kaydedilmesi bekleniyor.

Çoklu Dijital Panelleri ile Teknolojik Donanım

Otomotiv sektörünün geleceğine uygun bir şekilde tasarımıyla tamamen dijital zeminde dizayn edilen iç mekanı değerlendiren Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, aracı ön panelinin 2'si 3'lü olmak üzere 3 dijital ekranla ayrıldığını ve bunlardan ilkinin sürücü gösterge paneli olduğunu, ikincisinin ise bilgilendirme ekranı, son ekranın da yolcu için oluşturulmuş bir ekran olduğunu kaydetti.

Vites Kolunun Tasarımında Uçak Detayı

İç dizaynına ait görüntülerin paylaşılmasıyla birlikte herkesin merak ettiği kısım ise orta konsol olarak öne çıkmıştır. Vites konumlanmasını çok estetik bulduğunu kaydeden Bayram, ergonomik bir tasarımın çıkarıldığı alanda uçaklarda kullanılan gaz koluna benzer bir kol sisteminin kullanıldığını vurguladı. Bu alandaki tasarımda Türk mühendislerinin etkisi olduğunu belirten Bayram, Türkiye'nin helikopterini tasarlayan yerli mühendislerin bu anlamda önemli katkılarının bulunduğunu açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER