Yerli Otomobilin Tanıtılacağı Tarih Açıklandı! Yerli Otomobilin İlk Detayları Belli Oldu

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen yerli otomobilin tanıtılacağı tarihi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuoyuna duyurdu. Buna göre, 27 Aralık Cuma günü yerli otomobil Gebze'de görücüye çıkacak. İşte detaylar...

Yerli Otomobilin Tanıtılacağı Tarih Açıklandı! Yerli Otomobilin İlk Detayları Belli Oldu

Yerli otomobilde heyecanlandıran gelişmeler yaşanıyor. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından ilk örtülü fotoğrafları basına paylaşılan yerli otomobilin ne zaman kamuoyuna tanıtılacağı da netlik kazanmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobilin ön gösterim tarihini 27 Aralık Cuma günü Gebze olarak düşündüklerini ifade ettiği sıralarda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da yerli otomobillerin üzeri örtülü fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşmasıyla, yerli otomobil sosyal medyada gündeme oturdu.

Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da sosyal medya hesabından Babayiğitlerle bir fotoğraf paylaştı. "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu olarak 2017 yılında milletimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza vermiş olduğumuz sözü tutuyoruz. 27 Aralık 2019 Cuma günü Gebze Bilişim Vadisi'nden yola çıkıyoruz." ifadesiyle paylaştığı fotoğraf sosyal medyada büyük ilgi gördü.

2 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı'nın öncülüğünde imzalanan protokol ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBB koordinasyonu altında Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu olarak güçlerini birleştiren markalar Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG) adını alarak çalışmalara başlamıştı. Söz konusu toplulukta yer alan 5 şirketin hisse payları yüzde 19 olarak belirlenirken TOBB'un hisse payı ise yüzde 5 şeklinde oluşturulmuştu.

Merakla Beklenen Yerli Otomobilde Sona Gelindi

2017 yılında başlanan çalışmaların ardından merakla beklenen yerli otomobilde sona gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalar ile TOGG tarafından geliştirilen yerli ve elektrikli otomobilin kamuoyuna ne zaman tanıtılacağı da kesinleşmiş oldu. Gündeme dair soruları yanıtladığı basın açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli oto hakkında ön gösterim tarihini 27 Aralık Cuma günü, tanıtım yerini de Gebze olarak düşündüklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını yaptığı sırada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yerli otomobilin ilk görüntülerini kamuoyuna vermiş oldu. Bakan Varank'ın paylaştığı fotoğrafta iki adet otomobilin üzeri örtülü bir şekilde yer aldığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kullanacak

Yerli otomobilin ön gösteriminin yapılmasına sayılı günler kaldı. TOGG yerli aracın yürüyen prototipini 27 Aralık tarihinde düzenlenecek toplantıda gösterecek. Gebze'de yapılması planlanan yerli otomobilin tanıtım toplantısında aracı ilk kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullanması bekleniyor.

TOGG tarafından geliştirilen aracın iki farklı elektrikli SUV model ile görücüye çıkması planlanıyor. Bunların yanı sıra yine elektrikli motora sahip sürpriz bir model daha tanıtılacak. Sürpriz modelin ise SUV yerine sedan kasa tipinde olması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER