Yerli Otomobilin Teknik Elemanları Bu Okul Mezunlarından Oluşacak

2020 yılı içinde Bursa'da kurulması planlanan TOGG yerli otomobil üretim fabrikası hakkında detaylar gelmeye devam ediyor. Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerli otomobil tekniker ihtiyacını karşılayacak...

Yerli Otomobilin Teknik Elemanları Bu Okul Mezunlarından Oluşacak

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun prototipini hazırladığı yerli otomobil üretimine 2020 yılı içinde kurulması planlanan fabrikanın ardından başlanacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobilin fabrikasının Bursa'da kurulacağını açıklamasının ardından, kentteki Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetimi, yerli otomobil üretimindeki teknik eleman ihtiyacını karşılamak adına şimdiden çalışmalara başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Başvuruyu Kabul Etti

Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetiminin Milli Eğitim Bakanlığı'na yaptığı başvuruların kabul edilmesi, hem okul yönetimi hem de öğrenimine devam eden öğrenciler tarafından büyük heyecanla karşılandı. Bu gelişmelerle birlikte, okulun eğitim birimleri arasında 2020 - 2021 eğitim - öğretim yılında, Motorlu Araçlar bölümü içinde "Elektrikli Araç Üretimi" dalı açılacak.

Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin yönetimi tarafından atılan bu adımlarla birlikte, Bursa'da kurulacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan yerli otomobil üretim fabrikasındaki teknik eleman ihtiyacı karşılanacak. Bu gelişmelerin ardından okul yönetiminin yanı sıra eğitim hayatına devam eden öğrenciler ve lise tercihinde bulunacak olan öğrenci adayları büyük heyecan yaşadı.

Bölüme Geçişler İçin Sınav Yapılacak

Otomotiv sektörüne ve özellikle de yerli otomobilin üretimi sırasında ihtiyaç duyulan teknik elemanların yetiştirileceği, Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler ise sınava tabi tutulacak. Bu giriş sınavında başarılı olan öğrenciler, puanlarına göre ilgili bölümlere yerleştirilecek.

Mevcut durumda okulda 6 farklı meslek alanı olduğunu belirten Bursa Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Metin Sezer, okul bünyesinde 75 öğretmen kadrosu ile toplamda 950 öğrenciye eğitim verildiğini kaydetti. Konuyla ilgili görüşlerini basın mensuplarına ileten Müdür Sezer, "Meslek alanların tamamı otomotiv üretimi üzerine kurulan ana merkezde otomotiv alanı olmakla birlikte, bunu destekleyen makine teknolojisi, metal hammadde teknolojisi, elektrik elektronik, endüstriyel otomasyon, bilişim alanlarından oluşuyor." açıklamasında bulundu.

Öğrenciler Şimdiden Teknik Eleman Statüsünde

Farklı alanlarda çalışabilecek niteliklere sahip öğrenci yetiştirmeye özen gösterdiklerini belirten Müdür Metin Sezer, Bursa'da kurulacak olan TOGG yerli otomobil üretim fabrikasında binlerce çalışanın olacağını kaydetti. "Bu çalışanların her biri farklı çalışmalar yapacak. Bizim öğrencilerimiz de bu fabrikada teknik eleman statüsünde bunların elektrik teknolojisi boyutuyla birlikte farklı alanlarda, motor üretiminde, bataryaların bakımında, kaporta kısmında bu çalışmaları yürütecekler." diyen Sezer, öğrencilerin şimdiden fabrikada görev üstlenmek için çok büyük heyecan yaşadıklarını da ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER