Yerli Üretim Uydu Destekli Otomatik Dümenleme Sistemi İhraç Edilecek

Türk Traktör Genel Müdürü Aykut Özüner, uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip traktörlerin ilk yerli üretimini gerçekleştirdiklerini belirterek, ileride bunları ihraç etmek istediklerini ifade etti. Türk Traktör şirketi, tamamen teknolojik donanıma sahip yeni traktör modellerini tanıttı. New Holland ve Case IH modellerinde uygulanan uydu destekli otomatik dümenleme sistemi bulunan yeni traktörlerin Ar-Ge faaliyetleri baştan sona Türkiye'de gerçekleştirildi.

Yerli Üretim Uydu Destekli Otomatik Dümenleme Sistemi İhraç Edilecek

Uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip traktörlerin ilk yerli üretimini gerçekleştirdiklerini belirten Türk Traktör Genel Müdürü Aykut Özüner, bu yeni teknolojik sistemle birlikte tarımsal faaliyetlerde kullanılan tohum, ilaç ve gübreden yakıta kadar tarımsal girdilerin gerektiği kadar kullanılmasını sağlayacaklarını kaydetti. Bu şekilde tarımsal girdilerin ölçülü ve planlı bir şekilde kullanılmasıyla toplam maliyetlerin düşürülmesine ve ayrıca verimlilik artışına olanak sağladıklarını dile getiren Özüner, ileriki dönemde bu modelleri ihracat yapılan 130 ülkeye de göndereceklerinin altını çizdi.

Türk Traktör’ün çalışmalarının merkezine tarımı daha ileri taşımayı ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı koyduğunu dile getiren Özüner, "2019’da çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak bir yeniliği daha onların beğenisine sunuyoruz. Gelecek haftaki Bursa Tarım Fuarı’nda modellerimiz satışta olacak” şeklinde açıklamalarda bulundu. Türk Traktör Genel Müdürü Aykut Özüner, satılsa sunulacak olan modellerin New Holland Master Drive ve Case IH Pro Guide model traktörler olduğunu belirtti.

Teknolojik Donanıma Sahip Traktörler


Özüner, şimdilik bu iki traktör modelinde kullanılan teknolojinin yerli üretim olarak fabrika çıkışlı sunulmasının, parça fiyatı ve bakım avantajı sunarken aynı zamanda traktöre entegre olduğu için çok uygun faiz oranlarına sahip sübvansiyonlu mekanizasyon kredisine de imkân tanıdığını kaydetti.

Benzer özelliğe sahip ithal traktörlere veya yurt dışından ayrıca satın alınarak kullanılan sistemlere göre Türk Traktör'ün ürettiği sistemlerin daha kolay kullanılması ve fiyat avantajıyla öne çıkmasını değerlendiren Aykut Özüner, bu sayede ülkemizde faaliyet gösteren her çiftçinin teknolojiye kolaylıkla ulaşmasını hedeflediklerinin altını çizdi. Bu sistemlerin yakın dönemde çiftçiler arasında yaygınlaşacağına da dikkat çeken Türk Traktör Genel Müdürü Aykut Özüner, "Diiğer adımımız da pazara sunduğumuz bu traktörlerimizin Türkiye’de en çok kullanılan 90-110 beygir gücüne sahip modeller olması” açıklamasında bulundu.

Verimlilik Artacak


Hemen hemen bütün iş sektörlerinde sağlanmaya çalışılan verimlilik artışının tarımda çok daha önemli olduğunu dile getiren Özüner, “Özellikle hassas tarım ve akıllı tarım çözümleriyle Türkiye’deki tarım alanlarından daha fazla verimi amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı. Bu kapsamda uydudan alınan sinyallerle tarımsal faaliyetlerde hata payının en aza indirildiğini belirten Özüner, mevcut şartlar altında maksimum ürün yetiştirmek için gerekli olan sistemlerin "Hassas Tarım Uygulamaları" ile mümkün olduğunu kaydetti.

Türk Traktör tarafından satışa sunulan traktörün çiftçiler tarafından da beğenildiğini vurgulayan Genel Müdür Aykut Özüner, bu durumun da traktörün ihtiyaca yönelik geliştirildiğinin bir kanıtı olduğunu söyledi. "Türk Traktör Teknoloji Tanıtım Günü'nde bunlarla sınırlı kalmayıp, yılın ilk yarısında çiftçilerimize dijital karar alma desteği sağlamak üzere hizmete sunduğumuz Tarlam Cepte mobil uygulamasını da gösterme imkanı bulduk." değerlendirmesini yapan Özüner, Tarlam Cepte adlı uygulama ile tarladaki verimliliğin artırılması, geçmişte zararlı çıkılan hataların yeniden tekrarlanmaması ve çiftçilerin tarımsal faaliyetlerine katma değer sağlama hedefinin gerçekleştirildiğinin altını çizdi.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER