YPG Geri Çekildi Mi? Bundan Sonra Ne Olacak?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi'de yapılan Suriye konulu zirvenin sona ermesinin YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesi kararlaştırıldı. Peki bundan sonra ne olacak?

YPG Geri Çekildi Mi? Bundan Sonra Ne Olacak?

Geçtiğimiz günlerde Soçi'de düzenlenen toplantıda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki Suriye konulu zirvede 10 maddelik bir mutabakat metni imzalandı.  İmzalanan bu mutabakat metninde de açık bir şekilde görülen YPG'nin geri çekilme durumu, Türkiye tarafından yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Ekim öğlen 12.00'den itibaren 150 saat içinde YPG'li teröristler ve silahları 30 kilometrenin dışına çıkarılacağını duyurmasının ardından YPG'li teröristlerin güvenli bölge olarak adlandırılan alanın dışına çıkıp çıkmadığı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak bölgedeki terör unsurlarının sahip oldukları silahları ile beraber Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerinden çıkarılacağını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Açıklama Yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD görüşmesi sonrası PKK/YPG'li teröristlerin geri çekilme konusunu değerlendirdi. Konuyla ilgili kamuoyuna aydınlatma açıklaması yapan Bakan Çavuşoğlu, yapılan bu anlaşmada sadece YPG'lilerin çekilmesinin değil aynı zamanda bu teröristlerin elindeki silahların alınması ve tüm muharip mevzilerin kullanılamaz hale getirilmesinin de olduğuna dikkat çekti.

Suriye'de PKK/YPG'nin geri çekilmesi konusu gündemdeki sıcaklığını koruyor. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Burada sadece YPG'lilerin geri çekilmesi değil, aynı zamanda YPG'lilerin ellerindeki silahların alınması, sadece ellerindeki silahların alınması da yeterli değil, tüm muharip mevzilerinin kullanılamaz bir şekilde imha edilmesi ve tahkimatların yıkılması dahil hepsi var." açıklamasında bulundu.

Silahları Alınacak Mevzileri Yıkılacak

Çavuşoğlu ABD ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma ile ilgili olarak ilk kez konuştu. YPG'li teröristlerin belirlenen güvenli bölgenin dışına çekileceğini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ancak sadece YPG'nin bölgeden geri çekilmesinin yeterli olmayacağını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, ellerindeki silahlarının da alınması, sadece ellerindeki silahların alınması da yeterli değil, tüm muharip mevzilerinin kullanılamaz hale getirilmesi ve tahkimatların yıkılması da dahil olacak şekilde anlaşma içinde tüm bu unsurların hepsinin bulunduğunu kaydetti. YPG'li teröristler güvenli bölgenin dışına bu şartlar altında çıktığı takdirde, Barış Pınarı Harekatı'nı durdurabileceklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Amacımız 32 kilometre derinlikte ve Fırat'ın doğusundan Irak sınırına kadar hiçbir teröristin bu bölgede kalmaması ve tüm bölgenin güvenli bölge olarak tesis edilmesi." dedi.

ABD ile yapılan anlaşmadan sonra teröristlerin bu bölgeden çıkması için 120 saatlik bir süre verildiğini ve bu süre zarfında Barış Pınarı Harekatı'na ara verildiğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, YPG'li teröristlerin bölgeden dışarı çıkarılmasında yakın takibi ABD'nin yapacağını söyledi. Ayrıca Bakan Çavuşoğlu, siyasi sürecin başlamasından sonra Suriye'nin yeniden inşasının konuşulabileceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER