Zorunlu BES Nedir, Nasıl İptal Edilir? Otomatik BES İptal Etme

2019 yılında yapılan yeni düzenleme ile birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi'ne, 5-9 çalışanı bulunan şirketler de dahil edildi. Zorunlu BES nedir, ne zaman ve nasıl iptal edilir? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Zorunlu BES Nedir, Nasıl İptal Edilir? Otomatik BES İptal Etme

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi 2017 yılında yürürlüğe girmesine rağmen kademeli olarak kapsamı genişletildi. 2019 yılında, en az 5 en fazla 9 çalışanı bulunana şirkette çalışanlar da zorunlu BES kapsamına alındı. Geçtiğimiz yıl zorunlu olarak başlatılan bu uygulamaya göre BES kesintisi istisnasız çalışan herkesten yapılmaktadır. Zorunlu BES sistemine göre, çalışanın sisteme ödemesi gereken ücret patrondan değil çalışanların maaşlarından kesinti şeklinde alınmaktadır. BES kesintisi de maaşın tutarına göre belirli bir oranda olmaktadır. İlk ay herkesten kesilen BES'ten çıkmak ve o kesintinin iadesini almak mümkündür.

Otomatik BES Nedir?

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), düzenli birikim yapma imkanı sağlayan, devlet katkısı ile desteklenmiş bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Bu sistem kapsamında 45 yaşının altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının tamamı BES kapsamına alınmaktadır. Son olarak sisteme, çalışan sayısı 10 - 49 arası olan şirketler ile 5 - 9 arası olan şirket tipleri de dahil edilmiştir.

Kimler Zorunlu BES'e Katılacak?

1972 yılında ve daha sonrasında doğanlar yani 45 yaşının altındaki tüm çalışanlar zorunlu BES sistemine dahil edilmektedir. Sisteme katılma tarihi, çalışılan şirketteki toplam personel sayısına göre belirlenmektedir.

BES sistemine dahil olmak için çalışanların herhangi bir başvuru ve benzeri süreci yürütmesine gerek yoktur. Çünkü tüm işlemler çalışanlar adına işveren tarafından yapılmaktadır. Hazine Müsteşarlığı'nın belirlediği ve anlaşılan BES şirketine katkı payları işveren tarafından aktarılacak.

BES'ten Ne Zaman Çıkılabilir?

BES sisteminin uygulamaya geçirilmesi ile birlikte pek çok çalışan maaşlarından kesinti yaşamaya başladı. Bu sebeple sistemden çıkmak isteyen işçiler BES'ten ne zaman çıkabileceklerini merak ediyor. Sistemde kalmak 2 ay süreyle zorunlu olmaktadır. Dolayısıyla çalışanlar 2 ay içinde BES'ten çıkma taleplerini iletmeleri durumunda kesintiler iade edilerek çıkış işlemleri yapılmaktadır. Çalışanın cayma talebi alındıktan 10 gün sonra sistem tarafından kesilen parası kendisine iade edilmektedir. İlk 3 yılda sistemden ayrılanlara devlet katkısı verilmemektedir. Devlet katkısı hakediş oranı 3-6 yıl için %15, 6-10 yıl için %35, 10 yılını dolduranlar için %60 ve sistemde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100 olmaktadır.

BES Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptali için ödeme yaptığınız banka ile görüşerek BES iptali sözleşmesini imzalamanız gerekmektedir. Banka şubesinin bireysel emeklilik müşteri hizmetleri birimi ile görüştükten sonra iptal sözleşmesini e-posta yolu ile de alabilirsiniz. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra yine e-posta yoluyla bankaya ulaştırarak şubeye gitmeden BES iptalini gerçekleştirebilirsiniz. BES iptalini yazılı olarak ilettikten sonra kısa süre içinde sistemdeki paranız hesabınıza yatırılır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer bozkurt
Ömer bozkurt - 8 ay Önce

IPTAL

Murat. aslan
Murat. aslan - 7 ay Önce

Asla düşünmüyorum derhal iptal edin

Murat. aslan
Murat. aslan - 7 ay Önce

Asla düşünmüyorum derhal iptal edin

SIRADAKİ HABER