Zorunlu Trafik Sigortası 2020 Tarifeleri

2020 yılında araç sahipleri tarafından ödenecek zorunlu trafik sigortası rakamları belli oldu. Buna göre ocak ayından itibaren İstanbul’da en riskli grupta yer alan bir araç için sigorta bedeli tavan fiyat 791 lira olacak. İşte detaylar…

Zorunlu Trafik Sigortası 2020 Tarifeleri

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren zorunlu trafik sigortası tarifelerinde 2020 yılı rakamları netlik kazandı. Bilindiği üzere zorunlu trafik sigortası bedeli, aracın trafiğe kayıtlı olduğu illere, mevcut durumdaki risk seviyesine ve araç türüne göre değişiklik gösteriyor. Tavan fiyat uygulamasının ardından zorunlu trafik sigortasında yapılan son düzenlemeyle birlikte aylık yüzde 1,5 oranında artış yapılabileceği belirtilmişti. Bu şartlar altında 1 Ocak tarihinden itibaren ödenecek bedeller de netlik kazanmış oldu.

Tavan Fiyat Uygulaması Değişti

Zorunlu trafik sigortası bedellerinde fahiş zamların önüne geçilebilmesi için 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren tavan fiyat uygulamasına geçilmişti. Tüm araç sınıfında, risk basamaklarında ve illere göre tavan fiyat belirlenmişti. Bu uygulama Türkiye’de mevcut durumda 15 milyon araç sahibini yakından ilgilendiriyor. Tavan fiyat düzenlemesiyle ilk etapta belirlenen fiyatların her ay yüzde 1 oranında artması bekleniyordu, fakat 4 ay sonra bu düzenleme değişti.

24 Ağustos 2017 tarihinde duyurulan ikinci bir genelgeyle aylık artış oranı yüzde 1’den yüzde 1.5 oranına çıkarıldı. Bu artışla birlikte sigortacıların talebi üzerine Ocak 2018’de tek seferlik ilave yüzde 5 zam yapıldı. Yüzde 5’lik zammın ardından tavan fiyatlara her ay yüzde 1.5’lik artış eklenmeye devam etti ve yeni yıl itibarıyla devam edecek.

Zorunlu Trafik Sigortası Primleri 7 Basamakta Belirleniyor

İlk kez araç sahibi olup trafiğe çıkanlar 4. basamakta yer alıyor. Sürücüler maddi hasarlı 3 kaza, bedeni hasarlı 1 kaza yapınca en riskli grup olarak bilinen 1. basamağa düşüyor. Art arda üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7. basamağa yükseliyor. Zorunlu trafik sigortası primleri 1. basamağa yani en riskli gruba düştükçe pahalanıyor, 7. basamağa yani en güvenli gruba yaklaştıkça da ucuzluyor.

Zorunlu trafik sigortası prim ücretleri illere göre de değişiklik gösteriyor. İstanbul’da fiyatlar yüzde 6, Kocaeli, Ankara ve Bursa’da yüzde 3 artırımlı uygulanıyor. Diğer illerde ise yüzde 1 ile 5 arasında indirim uygulanıyor. Bu sebeple zorunlu trafik sigortası primlerinde aynı basamakta farklı fiyatlar görmek mümkün oluyor. Ayrıca sigorta şirketleri de rekabet sebebiyle farklı fiyatlar verebiliyor.

Sürücü maddi hasarlı kaza yaptıkça kademesi 1’e doğru düşüyor. Eğer zorunlu trafik sigortası poliçesinin ilk yılı hasarla kapatılırsa primlere yüzde 50 oranında artış uygulanıyor. Üst üste üçüncü yılında da hasarlı kapatıp 1. basamağa yani en riskli gruba düşenler için fiyatlar yüzde 150 zamlı uygulanıyor.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER