Bankalar

Halkbank davasında sular ısınıyor

ABD’de devam eden Halkbank davasında Başsavcı Elizabeth Prelogar, Halkbank’ın itirazına karşı mahkemeye dilekçe sundu. Anayasa Mahkemesi’nin önümüzdeki günlerde dilekçeyi karara başlanması bekleniyor.

İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlanan Halkbank davasında sular ısınıyor. Halkbank geçtiğimiz mayıs ayında bankanın hisselerinin çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olduğunu gerekçe göstererek yargılamanın yapılamayacağına dair itirazda bulunmuştu.

Bunun üzerine ise Başsavcı Prelogar, hisselerinin çoğunun Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olan bir bankanın da ABD’de yargılanabileceğini belirterek Halkbank’ın itirazının reddedilmesi için ABD Anayasa Mahkemesi’ne dilekçenin reddedilmesi hususunda itirazda bulundu.

Başsavcı Elizabeth Prelogar, Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu dilekçesinde itirazın reddedilmesi gerektiğini, temyiz kabulü açısından yabancı bir kuruluş olmasının yeterli olmadığının altını çizdi. ABD Anayasa Mahkeme’nin ise önümüzdeki günlerde konuyu karara bağlanması bekleniyor. Eğer mahkeme Başsavcıyı haklı bulursa Halkbank davasındaki yargılamaya devam edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu