EkonomiGündem

Hazine 500 milyar liralık faiz ödemesi ile karşı karşıya kalabilir

Dolar kurunun 16 lirayı aşması ile birlikte Hazinenin kur korumalı mevduat sistemi le beraber 500 milyar liralık faiz ödemesi ile karşı karşıya kalabilir iddiası geldi.

Dolar kurundaki yükselişi engellemek için 21 Aralık 2021 tarihinde uygulamaya konulan kur korumalı mevduatın (KKM) hazineye maliyeti kurlardaki her bir kuruş yükselişle beraber artıyor.

Bu konuyla ilgili olarak Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci ilginç bir iddiada bulundu. Kahveci, Hazinenin 500 milyar liralık faiz ödemesi ile karşı karşıya kalabileceğini iddia etti.

“Bu film nasıl bitecek?” adlı yazıda İbrahim Kahveci, ‘’Mesela geçen yılki TL kredi faizinden 100-150 milyar tasarruf edeceğiz diye yola çıkanlar bugün sadece KKM hesaplarına hem de kamu üzerinden 500 milyar faiz farkı ödemek zorunda kalabilirler. Buna ne denir sizce?

Böyle bir hesapsızlığı kim yapabilir? Kur artışı sertleşirse Hazine’de olmayan bu karşılıksız taahhüt yüzünden ülkemiz bir anda iflas bayrağını çekebilir mi? Buna kim nasıl izin verebilir?’’ sorularını sordu.

Yazının tamamı için Tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu