EkonomiGündem

Hazine ve Maliye Bakanlığından asgari ücret vergi açıklaması

Asgari ücrete yapılan son zamla birlikte net asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye çıkmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı asgari ücretten alınan vergilerle ilgili açıklamada bulundu.

Türkiye’de yüksek seyreden enflasyon oranları altın yaşaman maliyetlerinin artması sonrası Asgari Ücret Tespit Komisyonu geçtiğimiz gün yeniden toplanmış ve asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapmıştı.

Bu kararla birlikte net asgari ücret 1250 TL’lik artışla 5 bin 500 TL’ye yükselmiş oldu. Zam kararının ardından ise Hazine ve Maliye Bakanlığı asgari ücrete yüzde 30 zam yapılmasının ardından asgari ücretten alınan vergilerle ilgili olarak açıklamada bulundu.

90,6 milyar TL vergiden feragat edildi

Bakanlık yaptığı açıklamada asgari ücrete son yapılan yüzde 30’luk zam ile birlikte toplamda 90,6 milyar TL vergiden feragat edildiği belirtildi.

Daha sonra ise 2022 yılından itibaren tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisinin kaldırıldığı belirtilerek, ‘’Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir.

Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte çalışanlarımıza sağladığımız bu vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleşerek toplam maliyeti 90,6 milyar TL’ye yükselmiştir.” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu