BankalarEkonomiGündem

Hisarcıklıoğlu’nun açıklaması sonrası krediler normalleşmeye başladı

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun geçtiğimiz günlerde kamu bankaları yöneticileri ile bir araya geldiği toplantıda reel sektörün kredi ulaşımında yaşadığı sorunları dile getirmesinin ardından kamu bankaları kredi ulaşımında normalleşmeye gitti. İşte detaylar.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu geçtiğimiz günlerde kamu bankaları yöneticileri ve reel sektör temsilcileri ile bir toplantı yapmıştı.

Hisarcıklıoğlu’ndan faiz açıklaması: Faizler çok yüksek

Bu toplantıda Hisarcıklıoğlu kredi faizlerinin çok yüksek olduğunu ve reel sektörün krediye ulaşmakta çok güçlük yaşadığını vurgulamış ve daha sonra basına kapalı yapılan toplantıda kamu bankaları yöneticileri yaşanan sıkıntıların farkında olduklarını belirterek yılbaşına kadar sabretmeleri gerektiğini söylemişlerdi.

Kamu bankalarından reel sektör temsilcilerine: Sabırlı olun

Kredilerde normalleşme başladı

Ancak bugün edinilen bilgilere göre özellikle 25 haziran itibaren kredilerde yaşanan sıkıntılarda normalleşme yaşanıldığı öğrenildi. Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcikloğlu, “Üç gündür gördüğümüz bir şey var, kamu bankalarında bir rahatlama başladığı, bütün Türkiye’de bana dönüşler başladı. Kamu bankalarının 25 hazirandan sonra kredi kullanımında çıkarttığı zorluk artık normalleşmeye geldi başkanım diyorlar. Öteki taraftan şimdi özel bankalarla da ilgili sorunlarımız var. Onların faiz limitlerinin yüksekliği ile ilgili büyük bir rahatsızlığımız var. İnşallah ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz” diye konuştu. Öte yandan Hisarcıklıoğlu, “Özel bankalara yönelik faiz limitlerinin yüksekliği ile ilgili rahatsızlığımız sürüyor” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

‘’Bugün tarım ürünlerinin depolanabilmesi için 2005 yılında Türkiye lisanslı depoculuğu bilmezken Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği olarak bunun kanununun çıkartılmasını sağladık. Beş yıl bekledik özel sektör devreye girsin diye, kimse girmedi, ‘bu nedir acaba’ diye. Sonra TMO’yla beraber yüzde 50 ortak olduk, sonrasında da özel sektör hemen arkamızdan geldi. Dünyanın en stratejik sektörü, en çok kazandıracak sektörü hangisidir’ derseniz, tarım ve hayvancılık. Yıllardır biz bunu ifade ediyorduk, ne zaman pandemi çıktı, Rusya-Ukrayna savaşı çıktı, bütün dünya yeni anladı. 2004 yılında IMF bana geldiği zaman ‘artık tarım ve hayvancılık sektöründen çıkın’ diyordu, şimdi tam tersine bizim o gün iddia ettiğimiz şeye bugün dünya geldi. Bakınız son 10 yılda en çok fiyatı artan ürünler nedir dünyada diye baktığınız zaman tarım hayvancılık ürünleri, altından da, petrolden de, doğal gazdan da… Sakın günlük meşgalelerden, günlük sıkıntılarınızdan yorulup da bu işten vazgeçmeyelim. Bundan vazgeçilemez, çünkü gelecekte kendi halkını doyuran, dünyanı doyurmaya yardımcı olan ülkeler dünyanın liderleri olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu