BankalarDöviz & BorsaEkonomi

HSCB, yıl sonu dolar tahminini yükseltti

HSCB, son dönemde dolar kurunda yaşanan hareketlilik sonrası dolar kuru tahminini yükselti. Bu kapsamda HSCB, yıl sonu dolar tahminini 17.5 liradan 19.5 liraya yükseltti. Detaylar haberimizde.

Türkiye’de dolar kuru tekrar hareketlenmeye başladı. Geçtiğimiz gün tekrar 18 lira seviyesini test eden kur şu an 17.95 lira seviyesinde işlem görüyor. Ancak uzmanlar kurun bu seviyede uzun kalmasının zor olduğunu belirtiyor. Zira dünde ekonomist Selçuk Geçer yıl sonuna doğru kurda sert hareket beklediğini ve doların 60 lira seviyelerine çıkabileceğini söyledi.

Korkutan dolar tahmini: 60 TL

Bugünde benzer bir açıklama HSCB bankasından geldi. HSCB dolar kurunda yaşanan son gelişmeler sonrası yıl sonu dolar/TL tahminini yükseltti.

Yıl sonu tahminini 19.5 liraya yükseltti

HSCB, bugün açıkladığı raporunda daha önce yıl sonu tahminini 17.5 lirada 19.5 liraya yükselttiğini belirtti. Öte yandan banka 2023 yılının ikinci çeyreğinde dolar kurunda sert hareketler beklediğini belirterek 2023 ikinci çeyrek sonu tahminini 18,2’den 21,0’a çıkardı.

Diğer yandan yayınladığı raporunda “Beklediğimiz gibi, Türk Lirası artan enflasyonun reel faizleri daha da bastırmasının etkisiyle son aylarda zayıfladı, “liralaşma” etkisi ivme kaybetti ve cari işlemler açığı genişledi” ifadelerini kullanan HSBC, turizm sezonunun tepe noktası geçildikten sonra cari işlemler açığında genişlemenin hızlı şekilde daha da kötüleşe bileceğini vurguladı.

Banka raporun devamında geleceği bakıldığında para politikasında bir değişiklik olacağını düşünmek için çok az neden gördüklerinin altını çizen HSBC, TCMB’nin artan enflasyona geleneksel politika tedbirleri ile yanıt vermediğini ve bu durumun değişeceğine dair işaret olmadığını da ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu