BankalarBilgi MerkeziGündem

İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır? kredi faiz hesaplama formülü

Herkesin hayatında en az bir kere kullandığı ihtiyaç kredisi hakkında bazı merak edilen sorular hala cevap bekliyor. Bunların başında ise İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır? kredi faiz hesaplama formülü soruları geliyor. Peki, İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır? kredi faiz hesaplama formülü nasıldır. İşte yanıtlar.

Günümüz modern dünyasında bankaların hayatımıza girmesiyle birlikte ister istemez herkes bankalarla haşir neşir oluyor. Acil bir durumda nakite sıkıştığımızda hemen bankaların kapısını çalmak durumunda kalıyoruz. Bankalardan kullanılan kredilerin büyük bir kısmını ise ihtiyaç kredileri oluşturuyor.

Peki bu ihtiyaç kredisi nasıl hesaplanıyor? Kredi faizi hesaplanırken nasıl bir formül kullanılıyor. Hepimiz bu soruları kendi kendimize sormuşuzdur. İşte bu soruların yanıtları.

İhtiyaç kredisi nasıl hesaplanır? kredi faiz hesaplama formülü

İhtiyaç kredisini çekmeden önce iyi bir bütçe yapmamız gerekiyor aksi taktirde krediyi ödeyemeyiz ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu doğrultuda günümüzde bireysel ihtiyaç kredisinde maksimum vade 36 ay olarak belirlenmiştir.

Öte yandan kredi faizi hesaplaması konusunda ise bunu manuel olarak yapılabileceği gibi hiç uğraşmadan rahatça öğrenebileceğimiz bazı yerlerde mevcut. Krediyi çekmeyi düşündüğünüz bankasının internet sitesini ziyaret ederek çekmek istediğiniz tutarı ve vadeyi belirledikten sonra saniyeler içinde kredi ile ilgili istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan sadece krediye özel olarak kurulmuş internet siteleri üzerinden de bu hesaplamayı yapabilirsiniz. Bu sitelerin en popüleri ise HangiKredidir. HangiKredi internet sitesine girerek ihtiyaç kredisi hesaplama aracı üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplamasını ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken dosya masrafının, kredi tutarının binde 5’i olacağını da aklınızda bulundurmanızda fayda var.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu