İhtiyaç Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir?

En yaygın kullanılan kredi türlerinden birisi ihtiyaç kredisidir.

Tüketici kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok ihtiyaçlar için kullanılan kredi türüdür. İhtiyaç kredisinin için birçok alt kategorisi bulunmaktadır. Evlilik kredisi, eşya kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi olarak 4 gruba ayrılmıştır.

 Evlilik Kredisi Nedir?

Bankalar tarafından evlenecek olan çiftlere destek amacıyla çok düşük bir faiz fırsatı ile geri ödemeli olarak verilen paraya evlilik veya düğün kredisi adı verilmektedir.

 Evlenmiş olacak çiftlere ise kredi desteğini birden çok banka ihtiyaç kredisi ismiyle vermekte. Bu noktada ise bankaların ihtiyaç kredisi kriterleri geçerli olmakta. Pekiyi ihtiyaç kredisi nasıl çekilir?

 İhtiyaç kredisi yanında evlilik veya düğün kredisi ismiyle ayrı bir destek uygulaması bulunan bankalar da bulunmaktadır. Bu tür bankalara müracaat ederek, uygulamalarından yararlanmak mümkündür.

 Eşya Kredisi Nedir?

Eşya kredisi ihtiyaç kredisi grubuna dahil bir kredi türüdür. Evlilik döneminde ise birçok eşyayı tek seferde almak zorunda olan eşler, evini tutmuş olan üniversite öğrencisi veya evini yenilemek isteyenler eşya kredisine başvurmakta. Genelde ise alınan ve kullanılan krediler, kısa vadede ve düşük miktarlı olduğu için çoğunlukla sigortada kesinti ve dosya masrafı da bulunmamaktadır.

 Türkiye’de özellikle bazı elektrik ve elektronik ürünlere getirilmiş taksitlerin sınırlanması nedeniyle, son aylarda eşya kredisi verecek banka sayısı artış göstermiştir. Bu nedenle aylar veya yıllar boyunca hayalini kurmuş olduğunuz elektronik eşyayı, evinize alacağınız koltuk takımını veya çamaşır makinesini kısa sürede kolaylıkla alabilirsiniz. Önceden yalnızca şubeye gidip bir sürü prosedürle alınan bu kredi, gelişmiş olan kredi uygulamalarıyla kolaylıkla alınabilir hale gelmiştir. Böylelikle mağazalardan gayet emin adımlarla alışverişinizi yapabilirsiniz.

 Tatil Kredisi Nedir?

Sosyal Hayata Destek uygulamasında aktif hale gelmiş olan Tatil Kredisi, vatandaşların tatil hayallerini gerçeğe dönüştürmelerine olanak sağlamakta. Tatil kredisi başvurusu yapmak isteyen kişiler ise kamudaki 3 bankaya doğrudan başvuru yapmaları gerekmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hayata geçirmiş oldukları tatil kredisinin başvurularını, banka şubesi üzerinden almaktadır. Tatil kredisine başvuru yapmak için ise bu bankalarla çalışmak gerekmektedir. Kamu bankalarından tatil kredisine başvuru yapmak isteyen kişiler ise maaşlarını bankalara taşımaları durumundadır ve ancak bu şekilde bankanın sunduğu fırsatlardan faydalanabilirler.

 Tatil kredisini kimler alabilir konusuna gelecek olursak, geçtiğimiz günlerde kamudaki 3 banka tatil kredisi vereceğini söyledikten sonra gündeme gelmiş olan bu kredi, hem vatandaşların hem de çoğu işletmelerin yüzünü güldürmüştür. Tatil kredisini kim alabilmekte sorusunun cevabı;

 l Emekli vatandaşların da maaşlarını kamu bankalarından alması veya bu bankalara taşıması gerekmektedir.

l Seyahat acentelerinden yurtiçi veyahut yurtdışı seyahat paketi almış olan vatandaşlar.

l Çalışanların kamu bankalarından maaş alan vatandaşlar.

Listedeki şartlara uygun olan herkes kamu bankalarına giderek rahatlıkla tatil kredisi çekebilmektedir. Diğer bankaların da tatil kredisi alma konusunda şartları listedekiler ile hemen hemen aynı olmaktadır. Sosyal Hayatı Desteklemek amacıyla sağlanmış olan bu kredi fırsatları, özellikle aylarca hatta yıllarca kapalı kalmak zorunda kalan turizm sektörünü canlandırmaya yetmiştir.

 Eğitim Kredisi Nedir?

Öğrenci topluluğu, özellikle üniversite döneminde eğitim hayatlarını devam ettirebilmek için bir takım finansal desteklere ihtiyaç duymaktadır. Bankalar ise her türden okul, kurs, dershane veya diğer pek çok eğitimlere finansta bulunmak için eğitim kredisi olarak adlandırmış oldukları ihtiyaç kredisi sağlamakta. Eğitim kredisi öğrencinin her türden eğitim öğretim faaliyetleri için, ailesine veya kendisine verilmiş olan herhangi bir bankadan almış olduğu özel bir ihtiyaç kredisidir. Bankaların 36 aya kadar çıkan vadeli olarak vermiş olduğu eğitim kredisi, öğrencinin velisi veya öğrencinin kendisi, almış olduğu bu kredi, eğitime dair her türden kayıt belgesi ile faturayı göstererek çeşitli bankalardan alınabilir.